Smrť pre jednu selfie fotku? Zabrániť tomu má nová aplikácia

Riskantné selfie.
Zdroj: instagram/__elevation__

Odfotiť sa v zrkadle už nestačí. Čím lepšia a odvážnejšia fotka, tým väčšia odozva na sociálnych sieťach.

Počet ľudí, ktorí zomrú pri tom ako si robia selfie fotografiu sa medziročne zvyšuje. Na tento problém si posvietili americkí vedci, ktorí dúfajú, že sa im ho podarí vyriešiť.

Ich odpoveďou má byť aplikácia, ktorá ľudí varuje, keď pri fotografovaní riskujú svoje životy. Píše o tom portál BBC.

Čo zistili vedci?

Vedci z Carnegie Mellon University v Pittsburghu zistili, že v roku 2014 zahynulo počas robenia si selfie 15 ľudí, v roku 2015 to už bolo 39 takýchto prípadov a počas prvých ôsmich mesiacov tohto roka zaznamenali až 73 úmrtí.

Najviac takýchto prípadov - 76 sa stalo v Indii. Najčastejšou príčinou smrti bol pád z veľkej výšky, či už z útesu alebo budovy. Ľudia tiež často preceňujú svoje sily a vydávajú sa na dlhé výstupy v snahe pochváliť sa svojim priateľom na sociálnych sieťach.

zdroj: instagram/ameya.murudkar

Špeciálne v Indii súvisí veľké percento úmrtí s vlakovou dopravou. Indovia totiž veria, že odfotografovať sa na koľajniciach či v blízkosti prechádzajúceho vlaku je romantické.

Svoje špecifikum majú aj prípady, ktoré sa stali v Rusku a USA. Časť z nich súvisí so strelnými zbraňami, ktoré sú v oboch krajinách ľahko dostupné.

zdroj: instagram/scottalert

Aplikácia je úspešná na 70%

Tím amerických vedcov dúfa, že ich aplikácia pomôže predísť ďalším úmrtiam. Tento softvér by mal na základe zložitých algoritmov včas rozoznať či sa majiteľ telefónu nachádza na nebezpečnom mieste, nevhodnom na fotenie.

Program otestovali pri troch tisíckach selfie snímok a jeho úspešnosť odhalenia nebezpečenstva bola okolo 70%.

zdroj: instagram/kirill.oreshkin


BRATISLAVA/BBC, kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Selfie

Dôležité udalosti