V Egypte objavili staroveké mesto, podľa archeológov má až sedem tisíc rokov

Pyramídy v Egypte.
Zdroj: TASR

Vedci sa domnievajú, že objavené mesto bolo sídlom staviteľov hrobiek, ktorí sa mohli podieľať aj na výstavbe kráľovských hrobov

Archeológovia objavili v Egypte staroveké mesto, ktoré je podľa nich staré 7000 rokov. Našli v ňom domy, nástroje, keramiku a mohutné hroby. Lokalita sa nachádza pri rieke Níl, v blízkosti chrámu Setiho I. v Abydose, informovala dnes spravodajská stanica BBC.

Odborníci tvrdia, že rozsah 15 novoobjavených hrobov naznačuje vysoké spoločenské postavenie pochovaných. Predpokladá sa, že mesto bolo domovom významných úradníkov a stavebníkov hrobiek. Svoj rozkvet dosiahlo počas rannej éry staroegyptskej civilizácie. Nález by mohol slúžiť na posilnenie cestovného ruchu v Egypte.

Vedci sa domnievajú, že objavené mesto bolo sídlom staviteľov hrobiek, ktorí sa mohli podieľať aj na výstavbe kráľovských hrobov v neďalekom posvätnom meste Abydos, kde sa nachádza mnoho chrámov. Nový objav prišiel v čase, keď sa Egypt snaží o oživenie cestovného ruchu na pozadí politických nepokojov.

Objav uskutočnil tím domácich archeológov z ministerstva pre pamiatky, spresnil týždenník Egypt Independent.

KÁHIRA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme archeológia

Dôležité udalosti