Čo majú spoločné brexit a voľby v USA? Vzišlo z nich slovo roka 2016

Británia odchádza z Európskej únie.
Zdroj: TASR

Za jeho vyhľadávanie a častejšie používanie môžu práve tieto dve udalosti.

Tvorcovia internetového slovníka dictionary.com pomenovali najpopulárnejšie a najvyhľadávanejšie slovo tohto roku, píše portál cnn.com . Stalo sa ním slovo xenofóbia.

Podľa definície Krátkeho slovníka slovenského jazyka je slovo xenofóbia definované ako (chorobný) strach zo všetkého neznámeho, cudzieho; strach z cudzincov i nenávisť voči nim.

Nárast vyhľadávania tohto slova dramatický narástol deň po brexite - 24. júna, v ktorom obyvatelia Veľkej Británie rozhodli o vystúpení z Európskej únie. Podľa dictionary.com vyhľadávanie tohto slova vzrástlo o 938 percent.


Ďalší prudký nárast zaznamenalo slovo po prejave prezidenta USA Baracka Obamu na 29. júna na nominačnom sneme demokratov. Použil ho vo vzťahu k "populistickej" rétorike republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa.

Ten sa v predvolebných prejavoch nechal počuť, že chce zakázať vstup moslimom do USA a a chce Spojené štáty oddeliť od Mexika múrom, aby zakročil proti údajnej ilegálnej migrácii z tejto krajiny. Pre tieto výroky ho viackrát obvinili zo xenofóbie.


Dictionary.com's 2016 Word of the Year: Xenophobia from Dictionary.com on Vimeo.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Xenofóbia

Dôležité udalosti