Celý rok sa starajú o soby a pripravujú ich na roznášku darčekov s Mikulášov

Soby sú spokojné aj bez snehu.
Zdroj: TV Markíza

Sympatickí manželia majú doma vianočnú atmosféru po celý rok. Chovajú deväť sobov. O pár dní ich - tak ako každý rok - požičajú Mikulášovi.

Malá nemecká obec Niederhausen nie je na severe, minulú zimu tu dokonca takmer vôbec nemali sneh. Sobom sa tu napriek tomu darí a očividne sa im tu aj páči.

„Soby nepotrebujú nutne chlad. V teplejšom prostredí síce ich organizmus nefunguje úplne naplno, ale nijako im to neškodí. Nemajú len takú hustú srsť," hovorí chovateľka Sonja Persch-Jostová.

Manželia Sonja a Stefan na svojich deviatich domácich miláčikov nedajú dopustiť. Zvieratá sú vraj mimoriadne učenlivé a vďačné.

„Každý sob má vlastný kýblik, z ktorého sa kŕmi. Kradnúť jedlo kamarátovi je zakázané," dodala.


Väčšinu času trávia soby vonku. Manželia dbajú na to, aby mali dostatok pohybu, a to najmä na jeseň. Cieľom je, aby boli pred Vianocami v skvelej forme. V týchto dňoch môžu ale výnimočne pookriať aj v dome, keďže pred náročnou sezónou si musia oddýchnuť a domáci im prepáčia aj nejaké tie nedostatky (hovienka na zemi).

Štefan sa každý deň prezlieka do kostýmu, aby si naň soby zvykli. O pár dní si ich totiž požičia Mikuláš, ktorý bude rozdávať darčeky deťom v celom širokom okolí.

Rodín, ktoré chovajú doma sobov, je viac. A to najmä za polárnym kruhom. Tento domáci miláčik, ktorý sa volá Aatu, žije v Laponsku. Rád pozerá rozprávky a večeria za stolom - ako plnohodnotný člen rodiny.

NIEDERHAUSEN/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Soby

Dôležité udalosti