Dá sa hurikán zničiť atómovou bombou? Boli časy, keď sme si to mysleli

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Najsilnejší bol v tomto roku hurikán Matthew, ktorý začiatkom októbra zasiahol Haiti a východ Spojených štátov.

Poznáme to z filmov. V prípade, že sa objaví zložitejší problém, vždy sa dá vyriešiť nukleárnou explóziou. Každoročne sa počas sezóny hurikánov objaví minimálne jedno veľmi vážne myslená úvaha nad tým, že hurikány by sa dali zničiť práve týmto spôsobom.

Tento nápad sa prvýkrát objavil v roku 1961. Vtedajší riaditeľ amerického meteorologického úradu Francis W. Riecheldorfer pripustil možnosť, že by sa v budúcnosti mohlo bojovať proti hurikánom nukleárnymi zbraňami. Zároveň však dodal, že jeho úrad si nezačne vytvárat jadrový arzenál.

Zdroj: TASR/AP

Nefungovalo by to

Všetky tieto úvahy sú však nesprávne. Prvou chybou je, že podceňujeme silu takýchto búrok. Úplne vyvinutý hurikán totiž uvoľňuje toľko energie ako keby sme každých 20 minút odpálili atómovú bombu tisíckrát silnejšiu, ako tá čo dopadla na Hirošimu.

Ba čo viac, ani teoreticky by to nefungovalo. Výbuch by síce spôsobil tlakovú vlnu, ale tá by nijak nezvýšila barometrický tlak. S hurikánom by to teda ani nepohlo. Objavili sa síce myšlienky, že by sa týmto spôsobom dali ničiť aspoň tropické búrky (predstupeň hurikánu), problém je ale v tom, že ich každý rok vzniká asi 80 a len 5 z nich sa stane hurikánmi.

Najničivejšia hurikánová sezóna od roku 2005

V stredu sa v Atlantickom oceáne skončila hlavná hurikánová sezóna. V tomto období, ktoré sa začína 1. Júna sa v Atlantiku vytvorí drvivá väčšina (97%) tropických búrok, a teda následne hurikánov.

Tohtoročná hurikánová sezóna bola najaktívnejšia a najničivejšia od roku 2005. Výnimočná bola tiež v tom, že sa začala o 5 mesiacov skôr, ako obvykle. To sa stalo naposledy v roku 1955.

Najsilnejší bol v tomto roku hurikán Matthew, ktorý začiatkom októbra zasiahol Haiti a východ Spojených štátov. Vyžiadal si najmenej 1659 obetí a spôsobil škody za 10 miliárd dolárov. Najvýnimočnejší bol však hurikán Otto, ktorý vznikol v karibskom mori a zasiahol Nikaraguu a Kostariku.

Americké národné hurikánové centrum ho označilo za najjužnejšie zaznamenaný hurikán, ktorý zasiahol Strednú Ameriku. Ako jednému z mála hurikánov sa Ottovi podarilo prekonať pevninu a následne pokračoval ako tropická búrka aj v Tichom oceáne.

Zdroj: twitter/NASA

Na jeho vývoji spolupracovali Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), Národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) a spoločnosti Lockheed Martin a Harris.
"GOES-R je pre nás kľúčovým míľnikom," povedal pre denník USA Today Stephen Volz, riaditeľ sekcie NOAA pre satelity a informačné služby. Dodal, že satelit je prvým z budúcej generácie satelitov na predpovedanie počasia.

"GOES-R výrazne posunie monitorovanie. Je to obrovský skok od technológií 90. rokov do 21. storočia," povedal Eric Webster zo spoločnosti Harris, ktorá kameru vyvinula. Satelit má veľkosť autobusu a počasie na Zemi bude sledovať z výšky vyše 35.000 kilometrov.

BRATISLAVA/TASR, National Geographic

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Počasie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.