Na Slovensku sa objavili vzácne kačice, sú na červenom zozname

Vzácne kačice si nenechali újsť fotografi ani nadšenci sťahovavých vtákov.
Zdroj: TV Markíza

Títo vzácni migranti pochádzajú zo Škandinávie a na Slovensku sú len na chvíľu.

Pozorovatelia sťahovavých vtákov zostali prekvapení. Na vodnej nádrži pri Lučenci totiž objavili kŕdeľ kačíc z oblasti Škandinávie. Je to nevídane, lebo po iné roky ich zrátajú na prstoch jednej ruky.

Dušan Kerestúr je členom Slovenskej ornitologickej spoločnosti a pozoruje vtáky už dvadsaťpäť rokov. Turpana tmavého však objavil prvýkrát. „Skúsili sme priehradu Ľuboreč, iba sme sa išli pozrieť, no a náhoda a šťastie nám prialo a bolo tu dvanásť turpanov," hovorí Kerestúr. Tieto kačice sú na Slovensku vzácne. Ročne sa objavia vraj len tri či štyri.

Je natoľko vzácny v celej Európe, že bol dokonca zaradený do červeného zoznamu vtákov, čiže patrí medzi zraniteľné druhy, ktorého početnosť klesá. Predovšetkým počasie ovplyvňuje trasy ich letov. Do strednej Európy vraj nelietajú často.

Oni sa tu stavia a keď zamrzne aj táto voda tak sa posúvajú južnejšie, k brehom západnej Európy. Medzi ďalšie vzácne druhy, ktoré k nám migrujú patrí napríklad turpan čierny. Na Slovensku sa objavili len tri kusy. Každú zimu sa k nám sťahuje aj kormorán malý. Avšak len do jedinej lokality Čunovo pri Bratislave.

U neho je zaujímavé to, že on sa k nám sťahuje z juhu na sever, čiže opačným ťahom ako ostatné vtáky zo severu na juh.


LÚČENEC/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.