Vedci vedia ovládať myšlienky aj vrátiť spomienky. Prekvapí vás, ako sa to dá

Inteligencia
Zdroj: shutterstock

Nový objav vraj pomôže pri liečbe demencie či schizofrénie.

Napadlo vám niekedy, aké by to bolo, keby ste si vedeli dokonale rozpomenúť na veci, ktoré ste len počuli? Alebo aké skvelé by bolo, keby ste si bezchybne vybavili text, ktorý ste si raz prečítali?

Vrátiť zabudnuté vnemy späť do mysle, už nie je nemožné. Veda ešte úplne nepozná, aký druh informácii mozog uchováva, a čo ich robí prístupnými. No nová štúdia sa to pokúša objasniť. Píše o tom DailyMail.

Prvý krok k ovládnutiu mysle

Štúdia, ktorú viedli na univerzite vo Wisconsine, ukázala, že mozog odsunie menej dôležité fakty mimo dosahu zariadení, ktoré vedia monitorovať jeho aktivitu. Čiže akoby zapadnú do zabudnutia.

Preto, keď vám niekto povie telefónne číslo, vy si ho síce zapíšete, no naspamäť ho už o pár sekúnd neviete.

Vedci však teraz dokázali vrátiť stratené informácie späť do aktívnej časti mozgu. A tak ovládli myslenie.

Takto by mohli liečiť schizofréniu, ale aj demenciu. Tie sú totiž spôsobené tým, že chorí nevedia selektovať myšlienky.

„Robíme prvý krok k nájdeniu mechanizmu, ktorý nám umožní kontrolovať myšlienky," vysvetľuje hrdo profesor psychológie Brad Postle.

Odborníci sa snažia lepšie pochopiť to, ako ľudia pracujú s mysľou a dúfajú, že zásahy do tohto procesu pomôžu ľuďom vyhrať boj so psychickými chorobami.

Za všetkým je magnet

Možno vás zaskočí, že kľúčom k vráteniu spomienok je magnet. Odborníci urobili viacero experimentov. Vybrali ľudí, ktorým prikázali, aby si zapamätali dva predmety, ktoré reprezentovali rôzne typy informácií. Napríklad slová, rôzne tváre alebo smer pohybu.

Zisťovali, ako reaguje mozog, keď sa pozorovaní skúšali na veci rozpamätať. Testovali špeciálnu techniku. Použili magnetickú stimuláciu. Zamierili elektromagnetické pole na presnú časť mozgu, ktorá uchováva slová. A tak mohli opätovne spustiť aktivitu istých častí myslenia.

Cesta k dokonalej pamäti

Mnohí odborníci si doteraz mysleli, že zabudnuté informácie z našej hlavy jednoducho zmiznú. No nie je to celkom tak.

„Fakt, že vieme všetky tie veci priniesť späť dokazuje, že to nie je preč," vysvetľuje profesor.

No nie všetky spomienky sú uložené v oblasti, ktorú sa vedcom podarilo podchytiť. Stále nevedia, podľa čoho sa centrum nervového systému rozhodne, na ktoré vnemy zabudne, a ktoré uchová.

„Vieme si predstaviť bod, v ktorom táto práca pomôže ľuďom kontrolovať ich pozornosť, voľbu myšlienok a ovládať alebo prekonať veľmi vážne problémy, ktoré sa spájajú s nedostatkom kontroly," dúfa profesor.

Ktovie kam povedú ďalšie výsledky výskumu. Zatiaľ otvárajú mnoho nových vysvetlení. No možno sa už o pár rokov dozvieme, ako rýchlo a výrazne zlepšiť našu pamäť.

WISCONSIN/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.