Ktoré vianočné trhy sú lepšie - vo Viedni alebo Bratislave?

Stánky na vianočných trhoch vo viedenskom Schönbrunne.
Zdroj: (c)www.christmasmarket.at/Erben

Reportér TV Markíza Martin Petro bol na oboch a vyskúšal typické národné dobroty.

Kedysi sme boli jeden štát, dnes sú medzi nami mnohé rozdiely. A tie vidieť napríklad aj na vianočných trhoch. Navštívili sme jedny z najkrajších európskych - vo viedenskom Schoönbrunne - a porovnali ich s tými našimi v Bratislave.

Vianočný punč

Schönbrunnské trhy sú priamo na nádvorí zámku, v ktorom kedysi žila princezná Sisi, bratislavské na najkrajších námestiach v meste. Rozdiel vidieť už na prvý pohľad, v Rakúsku dominujú stánky so suvernírmi, u nás s jedlom. Jednou z mála spoločných čŕt sú tradičné nápoje. Medovina, varené víno, punč

Punč v Rakúsku chutí rovnako ako u nás, akurát je dvakrát drahší. Dávajú ho však do šálky, takže sa oveľa ľahšie pije a reportér TV Markíza Martin Petro sa presvedčil, že je fakt dobrý.

A čo je Kaiserpunch? Je to punč s rumom navyše, je v ňom teda oveľa viac alkoholu.

Mnohé variácie punču sú aj u nás, napríklad bazalkový či bylinkový. Na rozdiel od Viedne je veľmi populárna aj medovina. Odporučili nám však aj hriatô.

Jedlo

Čo sa týka jedla, rozdiely sú oveľa výraznejšie. Ochutnať môžete aj chlieb s nátierkami od výmyslu sveta, chýbať nemôžu polievky v bochníkoch, klobásy či rôzne cestoviny. Ceny za tie lacnejšie začínajú na 3 eurách, tie drahšie stoja aj sedem

Martin ochutnal aj jednu z miestnych špecialít, ktorá sa volá Käse Nockerln, teda po slovensky syrové halušky. A vraj boli vynikajúce.

Väčšinu z týchto vecí u nás nezoženiete. Najviac sa predávajú mastené lokše či cigánska pečienka. Medzi tradičné dezerty u nás patrí trdelník či štrúdle s cenami do dvoch eur, v Rakúsku sa jedia najmä obrovské šišky za tri eurá.

Hodnotenie trhov

Vianočné trhy v Schönbrunne majú úžasnú atmosféru, úžasne chutia a sú na úžasnom mieste. Keďže sú pre našinca trochu drahé, dal by som im 9 hviezdičiek v 10.

Bratislavské trhy sú výrazne lacnejšie, Martinovi chutilo oveľa viac, ale prekážalo mu, že sa tu nehrali vianočné pesničky. A tak atmosféra nie je podľa neho úplne ideálna. Ohodnotil ich 8 bodov z 10.


BRATISLAVA, VIEDEŇ/Martin Petro

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vianočné trhy

Dôležité udalosti