Až tri štvrtiny z nás na Štedrý deň držia pôst

Ilustračná snímka.
Zdroj: Teresa Kasprzycka/shutterstock.com

Čo si najčastejšie doprajeme na štedrovečerných stoloch?

Pôst na Štedrý deň dodržiava až 74 percent Slovákov a na polnočnej svätej omši sa zúčastňuje 68 percent obyvateľov, a to najmä na východe Slovenska. Vyplýva to z najnovšieho telefonického prieskumu spoločnosti eCall Slovakia, ktorý sa uskutočnil na reprezentatívnej vzorke 1 200 respondentov.

"Nie je veľkým prekvapením, že v dnešnej digitálnej dobe posiela viac ako polovica ľudí vianočné priania svojim blízkym a priateľom práve cez sms alebo emailom. Krásny zvyk sa traduje na východe Slovenska, kde až 26 percent opýtaných si nájde čas na osobné popriatie šťastných a veselých sviatkov," uviedol  generálny manažér spoločnosti Ľuboš Pajerský.

Štedrovečerná večera a tradície

Z prieskumu vyplynulo, že až 45 percent Slovákov zdobí vianočný stromček 23. decembra. Aj keď iba dve percentá, ale predsa sa našli aj takí, ktorí vianočný stromček nezdobia z rôznych dôvodov.

Na štedrovečerných stoloch si Slováci najčastejšie doprajú kapustnicu, prípadne šošovicovú polievku. Samozrejmosťou je zemiakový šalát a ryba, najčastejšie kapor.

Zdroj: Teresa Kasprzycka/shutterstock.com

Nezabúdajú ani na tradičné oblátky s medom a cesnakom, či vychýrené bobáľky s makom.
Až 42 percent opýtaných nedodržiava žiadne špeciálne vianočné tradície.

Z tých, ktorí tradície predsa len dodržiavajú, sa najčastejšie opakovali odpovede ako prekrojenie jabĺčka pre zdravie rodiny, ukladanie šupín z kapra, prípadne peňazí pod obrus pre dostatok peňazí počas ďalšieho roka, maľovanie medového kríža na čelo pre pokoru a dobrotu, či hádzanie orechov do kúta pre hojnosť v dome.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Sviatky

Dôležité udalosti