Ožívajú legendárne mapy, ktoré pozná každý turista

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

V čase keď vznikli nebol internet, GPS a ani mobilné telefóny. Všetko bolo napísané na papieri.

Hoci sú považované za najlepšie, zmenili sa na tovar, ktorý sa už nedá zohnať ani pod pultom. Turistické mapy z dielne bývalého Vojenského kartografického ústavu Harmanec sa pomaly vytrácajú. Ich zašlú slávu chce teraz opäť oživiť nový vydavateľ.

Bez mapy na horách turistika ani nebaví. Tie vojenské z Harmanca sú medzi milovníkmi prírody priam pojmom. Predseda banskobystrického turistického klubu Dušan Kaliský tvrdí, že sú vynikajúce a nájdete v nich všetko.

Celoživotný turista vysvetľuje, že tieto mapy 100 percentne sedia s terénom. Napriek množstvu informácií, ktoré poskytujú, sú priehľadné. „Tajomstvo, že tá mapa bola dobrá je, že vlastne kartografický ústav spolupracoval s turistami, značkármi. Dôležité je dodržiavať určitý systém, ktorý je, precíznosti a hlavne to, že by bola tá mapa aktuálna," myslí si.

Nové výtlačky staronových harmaneckých máp by sa mali dostať turistom do rúk ešte pred letom.

Z harmaneckého kartografického ústavu vyšli prvé edície tesne po vojne. Dnes majú jednotlivé mapy mnohonásobné vydania. Stroje, na ktorých ich tlačia, sú však vypnuté.

„Ani náš podnik neobišla finančná kríza a z toho dôvodu už bolo ďalej finančne neúnosné zabezpečiť vydávanie a tlač týchto turistických máp," konštatovala riaditeľka ústavu Eva Titková

Reportér Ľubo Fronko zašiel do banskobystrického kníhkupectva a hľadal mapy, ktoré vytlačili v Harmanci. Posledné kusy mali pod lavicou v krabici. Boli to však vydania z lokalít, ktoré nie sú pre Banskobystričanov prioritné. „Základné turistické mapy, ktoré by sme tu mali mať na predajni ako sú Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Malá Fatra, Veľká Fatra, Donovaly, nemáme už aspoň dva roky," zdôraznila Mária Žabková

Súčasná situácia týchto máp nie je ružová, no podľa všetkého im svitá na lepšie časy. Vydavateľ máp Milan Paprčka sa rozhodol, že upadajúcu slávu týchto máp znovu oživí.

„To vzniklo v roku 1948, to znamená sú to 70 rokov staré mapy a bolo by mi veľmi ľúto, keby načisto zmizli. Považoval by som to za koniec legendy a chcem to nejako zvrátiť a dať im znovuzrodenie," vyznal sa.


HARMANEC/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Harmanec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.