Vedci budú zisťovať, prečo sa naše telo mení na odpadkový kôš

Ilustračná snímka.
Zdroj: watchara/shutterstock.com

Do rozsiahleho výskumu sa zapoja aj desiatky Slovákov.

Pretechnizovaná doba nás mení na odpadkový kôš. Európski vedci budú skúmať, koľko nebezpečnej a toxickej chémie z okolia končí v ľudskom tele. Do rozsiahleho výskumu sa zapoja aj desiatky Slovákov.

Chémia je všade okolo, ale tým sa to celé nekončí. Dostáva sa aj do tela každého z nás. Naprieč Európou sa už robil pilotný projekt. Až 17 krajín únie sa zameralo na tzv. biomonitoring. Vzorky vlasov, moču a informácie o ich životnom štýle odovzdalo 4 000 matiek a ich detí. Išlo o prelomový výskum.

Vedci neskúmali znečistenie vzduchu, vody , pôdy a potravín, po prvýkrát sa štúdia zamerala na ľudské telo. "Človek je dlhodobo a už pred narodením vystavený týmto vplyvom chemických látok. Tie menia náš organizmus a bohužiaľ, k horšiemu," vysvetlila Katarína Halzlová z úradu verejného zdravotníctva.

Teraz chce únia skúmať vplyv chémie na ľudské telo ešte vo väčšom. "To, že budeme súčasťou veľkého európskeho projektu prinesie prvé informácie akým chemikáliám sú ľudia na Slovensku podrobení," myslí si Ivan Špánik z ústavu analytickej chémie STU.

Už pilotný projekt ukázal, že obyvateľov každej európskej krajiny trápia vlastné problémy. Rozdiely sú veľké. "Je známe, že potraviny v západnej Európe majú iné zloženie ako vo východnej Európe. A to všetko vplýva aké chemikálie ostávajú v ľudskom organizme," konštatoval Špánik.

Kým napríklad rumunské matky a ich deti sú nadmieru vystavené cigaretovému dymu, v Španielsku, či Portugalsku majú problém s ortuťou v tele kvôli množstvu morských rýb, ktoré v nich zjedia.

Aj Slovensko dopadlo nelichotivo. V moči matiek a ich detí namerali príliš veľa ftalátov. "Niektoré chemické látky ťažko poškodzujú imunitný, či hormonálny systém. Dnes mladá populácia predčasne dozrieva, čo nie je vždy v poriadku. Stúpa rakovina rôznych orgánov a sú iné veľmi negatívne zdravotné dôsledky. A treba pátrať do príčinách," dodáva Halzlová.

Prvé výsledky rozsiahleho výskumu budú známe až o niekoľko rokov. Ale už teraz vedci tvrdia, že bez regulácie sa to v budúcnosti nezaobíde.


BRATISLAVA/Marek Gudiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Na telo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.