Bohaté deti majú vlastnú sociálnu sieť. Stoja za ňou Slováci

Bohaté deti majú vlastnú sociálnu sieť. Stoja za ňou Slováci
Zdroj: TV Markíza

Piati mladí Slováci sa rozhodli, že pre nich vytvoria sociálnu sieť, kde sa so svojimi zážitkami potom môžu pochváliť.

Mladí boháči majú na internete vlastnú sociálnu sieť. Chvália sa nej luxusnými hodinkami, autami či cestami po exotike. Za týmto nápadom stoja mladí Slováci.

Šampanské, večierky, jachty či lietadlá. Toto je svet, v ktorom žijú niektorí aj veľmi mladí ľudia. Piati mladí Slováci sa rozhodli, že pre nich vytvoria sociálnu sieť, kde sa so svojimi zážitkami potom môžu pochváliť.

"Je pre každého, kto sa chce zviditeľniť a chce zdieľať svoj bohatý životný štýl, ale aj pre každého, koho tento bohatý životný štýl zaujíma," hovorí spoluzakladateľ sociálnej siete Michal Harustiak.

Byť bohatým je vraj nuda, keď vás nikto nevidí. Členom sociálnej siete sa môže stať každý, teda ten, kto na to má. Mesačný poplatok je 1000 eur.

"Momentálne máme 12 aktívnych členov, ale užívateľov máme desiatky tisíc," hovorí zakladateľ.

Tí sa však môžu iba pozerať. Zverejňovať fotky či postovať môžu iba tí vyvolení. "Je tam syn známeho módneho návrhára, je tam Emir realitný magnát, rôzni dediči z bohatých rodín, ale aj mladí podnikatelia, ktorí rozbiehajú biznis," hovorí.

Zdá sa vám takéto chválenie sa absurdné či nemorálne? Podľa sociológa v histórií ľudstva úplne normálne. "Svojho času aj aristokracia chcela vytvoriť si určitý dištanc oproti ostatným obyvateľom," hovorí sociológ Bohumil Búzik.

Ani z pohľadu psychológa to nie je výnimočný jav. Na podobnom princípe fungujú elitné školy, športové kluby či rôzne spolky.

"Patriť do nejakej takej špeciálnej skupiny ľudí má niekoľko výhod človek sa v úvodzovka dostane do lepšej spoločnosti zabezpečí mu to lepšie sociálne kontakty cez kontakty sa vie dostať k sláve, prestíži, moci," hovorí psychológ Peter Kolarčík.

Niektoré média sieť označili za nevhodnú či dokonca hlúpu. Jeden zo sprostredkovateľov aplikácií ju dokonca zrušil. "Vytvorili sme niečo, čo je kontroverzné, takže negatívne ohlasy sme aj očakávali," hovorí zakladateľ.

Ľudí takéto správanie môže urážať, hovorí sociológ, ale zároveň dodáva, že aj motivovať.

"Keby sme to brali tak optimisticky. Veď ukazuje tých ľudí: My sme niečo dosiahli môžete aj vy," hovorí.

"Na druhej strane táto elitná skupina vyžaduje len peniaze, takže hocikto, aj človek s podpriemernými, prípadne žiadnymi schopnosťami, úspechmi si vie ten status elity zaplatiť a kúpiť," hovorí psychológ.


 

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Boháč

Dôležité udalosti