Vysokoškoláci dostali unikátne zadanie. Takto by mal vyzerať skafander na marťanskú misiu

Takto vyzerá oblečenie na Mars.
Zdroj: TASR/AP

Už na budúci rok by ho mali plne využívať účastníci marťanského experimentu v kolónii na odľahlom mieste havajskej sopky.

Vysokoškoláci dostali unikátne zadanie! Vyrobiť skafander na marťanskú misiu. Na rozdiel od vedcov v NASA však mali veľmi obmedzený rozpočet. Úlohu ale splnili a verejnosti ukázali výsledok svojej niekoľkomesačnej práce.

Na obrázku, na ktorom je Mars astronaut Andrzej Stewart, vidíte ako vyzerá skafander, ktorý vymysleli študenti dizajnu z americkej univerzity na Rhode Islande. Požiadavka prišla priamo z NASA, ktorá si ho hneď po dokončení aj otestovala.

„Zakomponovali sme tu takéto úchyty, ktorými vieme celý kryt veľmi rýchlo a ľahko zložiť," opísal skafander dizajnér Michael Lye.

Študentský skafander je asi trikrát ľahší ako ten, ktorý aktuálne využívajú astronauti pri lete do vesmíru. Dôvodom je, že ich dielo NASA využije len na simulovanú marťanskú misiu.

Cieľom tohto skafandra je navodiť u účastníkov simulovaného experimentu pocit akoby mali na sebe skutočný skafander.

Jediný kus skutočného skafandra stojí niekoľko miliónov dolárov a na výrobu dozerá množstvo ľudí, to preto aby všetko fungovalo ako má. Vzhľadom na to, že sú tak hodnotné, nevyužívajú ich na simulované misie. Naša úloha bola vyrobiť niečo za rozumnú cenu - napokon sme sa dostali na hodnotu 10-tisíc dolárov za kus. V tom je už započítaná aj cena práce.

Študentský skafander by už na budúci rok mali plne využívať účastníci marťanského experimentu v kolónii na odľahlom mieste havajskej sopky. Skupina ľudí tam žije v malom solárnom domčeku s veľkosťou 30 štvorcových metrov. Tím je pod neustálym dohľadom kamier a senzorov a von môžu vychádzať jedine v skafandri! Ich poznatky a skúsenosti by neskôr mohli pomôcť skutočným dobyvateľom Marsu.


USA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NASA

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.