Dajte si na raňajky túto dobrotu! Zvýšite si tak IQ

IQ test.
Zdroj: shutterstock.com / pathdoc

To, čo môže znieť ako úplný nezmysel, teraz potvrdili japonskí vedci

Radi by ste trochu popracovali na vašom intelekte? Možno vás hneď z rána trochu potešíme. V Japonsku sa totiž rozhodli pre netradičný výskum. A výsledky sú naozaj prekvapivé. Potešia tých, ktorí si radi začnú deň niečím sladkým. Nevadí, že vonku klesajú teploty pod bod mrazu. Po prečítaní nasledujúcich riadkov si budete chcieť dať zmrzlinu.

O japonskom výskume píše Independent.

Príjemná cesta k inteligencií

Napadlo by vám, že kornútok zmrzliny na raňajky nečakane naštartuje mozog? Yoshihiko Koga je profesorom na Kyorin University v Tokyu a rozhodol sa pre zaujímavý výskum. Mal totiž tušenie, že obľúbená letná dobrota má vplyv na inteligenciu.

Ľudia, ktorý sa štúdie zúčastnili, museli nalačno každé ráno zjesť tri lyžice zmrzliny. Potom mali pomocou počítača vyplniť zopár mentálnych cvičení.

Profesor Koga tak zistil, že ľudia, ktorí jedli zmrzlinu, mali rýchlejšie reakcie pri plnení úloh a dokázali lepšie spracovať informácie.

V experimente zúčastneným merali aj mozgové vlny. U ľudí, ktorí raňajkovali zmrzlinu, zaznamenali nárast alfa vĺn. Tie sa spájajú s koncentráciou, mentálnou koordináciou a uvoľnením.

Testovali aj studenú vodu

Profesor Koga skúšal rovnaký experiment aj so studenou vodou. Chcel tak vyvrátiť domnienku, že teplota jedla bola hlavným faktorom, prečo ľudia reagovali rýchlejšie. Nazdával sa, že práve studené raňajky naštartujú ráno myslenie v kratšom čase.

To sa ale nepotvrdilo. U ľudí, ktorí ráno pili studenú vodu naozaj zaznamenali nárast mozgovej aktivity. Ten však nebol taký značný ako pri zmrzline.

Yoshihiko Koga je expert na odbor nazvaný psychofyziológia. Ide o odvetvie psychológie, ktoré sa zameriava interakciou medzi telom a mysľou. Jeho výskum sa sústredí na to, ako jedlo ovplyvňuje stres či starnutie.

TOKYO/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Inteligencia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.