Dedina v plameňoch a ľudia pritom popíjali víno a spievali

Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie v deinke Jarandilla de la Vera.
Zdroj: APTN

Aj takto vyzerá v malej španielskej dedine pred katolíckym sviatkom.

Aj takto mohlo na prvý pohľad vyzerať v obci v strede Španielska. Sviatok nepoškvrneného počatia Panny Márie tam oslavujú podľa vlastných tradícií. Toto je 7.december v španielskej obci Jarandilla de la Vera.

Domáci podpaľujú deň pred katolíckym sviatkom metly a zakladajú vatry. Do ulíc vychádzajú so západom slnka. Podomácky vyrobené metly z prútia musia podľa tradície zapáliť najprv maloletí. Až po zotmení sa k nim pridávajú aj dospelí. „V podstate ich vyrábame zo suchého prútia. Iba ho zviažete niťou, to je všetko. Potom ho už len zapálite a môžete začať podpaľovať ostatných ľudí," povedal študent Rafael Ruiz.

Pre obec s menej ako 3 000 obyvateľmi je tento deň veľkým sviatkom. Rok čo rok očakávajú nápor turistov a zvedavých ľudí, ktorí chcú vidieť dávnu tradíciu na vlastné oči. „Aby ste boli na tieto oslavy pripravený, potrebujete len: staršie oblečenie, hudobný nástroj, metlu a fľašu vína v ruke a to správne zapálenie," vysvetlila obyvateľka obce Elena Canadas.

Tamojšia radnica radí nováčikom, aby si oblečením zakryli čo najviac tela a predišli tak zbytočným popáleninám. Zakázané je tiež biť okoloidúcich horiacou metlou či podpaľovať veci, ktoré nesúvisia s ceremóniou.

„Piesne, ktoré dnes spievame, aj celá oslava pochádzajú z 12.storočia. Pastieri kôz schádzali do dediny z hôr deň pred sviatkom Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Po ceste zbierali prútie a potom z nich zapaľovali vatry, ktoré dnes nazývame Eskobones," povedal starosta Pablo Lopez

Pastierov, ktorí si svoju cestu do dediny osvecovali horiacimi metlami, si domáci pripomínajú už 25 rokov po sebe. I keď tradícia môže vyzerať nebezpečne, vďaka pravidlám a striedmosti domácich, sa veselé oslavy nikdy neskončili nešťastím.


JARANDILLA DE LA VERA/Ivana Miklánková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Španielsko

Dôležité udalosti