Unikátny objav, ktorý prepíše učebnice: Našli chvost dinosaura aj s perím

Chvost opereného dinosaura zakonzervovaný v jantári.
Zdroj: Profimedia.sk

Predavač netušil, že ide o pozostatky živého tvora. Myslel si, že predáva zakonzervovanú rastlinu.

Paleontológom z kanadskej univerzity sa podaril unikátny nález. V Mjanmarsku objavili nevídane zachovalé pozostatky opereného dinosaura. Konkrétne ide o chvost, ktorý našli zakonzervovaný v jantári.

Vďaka prelomovému objavu teraz vedci môžu presnejšie určiť ako reálne vyzerali operené dinosaury, ktoré na našej planéte žili pred 160 miliónmi rokov. Po tomto náleze sa budú môcť vedci dozvedieť viac o počiatočných štádiách oddelenia vtákov od dinosaurov. 

Pozostatky chvosta sú v takom dobrom stave, že sa dokonca dajú rozoznať jednotlivé pierka aj ich farbu. Chvost je podrobne opísaný vo vedeckej práci, ktorú zverejnil portál Current Biology.

Zdroj: Profimedia.sk

"Ešte nikdy predtým sa nám nepodarilo nájsť pozostatky dinosaura zakonzervovaného v jantári," uviedol pre portál BBC Ryan McKellar, z Kráľovského múzea v kanadskom Saskatchewane. Vedci pri chemickom rozbore v skameneline dokonca objavili aj tekutiny, čo naznačuje, že dinosaurus bol ešte živý keď spadol do lepkavej živice.

Kus jantáru, ktorý obsahoval chvost dinosaura našiel čínsky paleontológ Lida Xing na špecializovanom trhovisku v mjanmarskom meste Myitkina. Predavač netušil, že ide o pozostatky živého tvora. Myslel si, že predáva zakonzervovanú rastlinu.

Jantár sa našiel v údolí Hukaung, v ktorom sa podľa časopisu National Geographic "s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza najväčšia rozmanitosť živočíchov a rastlín na svete z obdobia krieda". Tá je súčasťou geologickej éry druhohory. V súčasnosti údolie nie je pre vedcov prístupné kvôli desaťročie trvajúcemu ozbrojenému konfliktu medzi mjanmarskou armádou a etnickou povstaleckou skupinou.


BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Dinosaurus

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.