Tisícky ľudí tvrdia, že sú sapiosexuáli. Čo to znamená?

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Tento pojem radia medzi sexuálne orientácie, ale mnohí s nimi nesúhlasia.

Lesbička, gay, bisexuál, pansexuál - to všetko sú pojmy, ktoré nám pomáhajú orientovať sa v oblasti vzťahov a sexuality. Do popredia sa však dostáva ďalší termín - sapiosexuál. Čo to znamená? Ide o človeka, ktorý sa pri hľadaní partnera orientuje na jeho inteligenciu a to, aké vášnivé debaty by s ním mohol viesť. Píše Independent.

Sapiosexuáli vnímajú inteligenciu ľudí ako ich najdôležitejší rys. Tento pojem sa prvýkrát začal spomínať v roku 2014. Zoznamka OKCupid rozšírila zoznam všetkých sexuálnych orientácií, aby sa s nimi dokázalo stotožniť čo najviac užívateľov. História tohto pojmu však siaha do roku 2002. Sapiosexuál sa objavil aj v blogu istého Wolfieboya na Livejournal.

Títo ľudia už majú aj vlastnú aplikáciu, ktorá uzrela svetlo sveta v polovici októbra tohto roka. "Už ste chorí z povrchných zoznamovacíc aplikácií? Sapio značí evolúciu v zoznamovaní, kde je fyzická a duševná príťažlivosť na jednej úrovni. Je postavená na zhode ľudí, ktorých priťahuje to, ako niekto myslí, ako sa správa," tvrdia vývojári Humanist Dating LLC.

Užívatelia tak odpovedajú na otázky: Aký je váš najväčší úspech? Čo by ste povedali svojmu 15-ročnému ja? Ak sa v odpovediach na rôzne otázky zhodnú dvaja užívatelia, môžu spolu četovať.

Od roku 2014 sa okolo 9-tisíc užívateľov na zoznamke OKCupid identifikovalo ako sapiosexuál. Aj na Facebooku nájdete skupinu týchto ľudí. Skupinu charakterizuje profilová snímka Alberta Einsteina a lajklo ju už viac ako 12 500 ľudí.

Mnohí ľudia však nad týmto pojmom len krútia hlavou. Myslia si, že to, že niekoho priťahuje inteligencia nemá nič spoločné so sexuálnou orientáciou. Jednoducho je to spôsob, ako vylúčiť zo svojho záujmu osoby mimo svojej triedy a schopností.


VEĽKÁ BRITÁNIA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti