Čo o vás prezradí Facebook? Pozor na to, čo píšete

facebook2.jpg

Príspevky podľa britských vedcov prezradia mnohé o vašej osobnosti.

Sociálne siete nestrácajú na svojej popularite. Naopak sa zdá, že ľudia zdieľajú svoje aktivity, pocity a skúsenosti čoraz častejšie. Mnohí svoje súkromie úplne otvárajú všetkým v okolí. To, čo o sebe svetu oznamujú, môže podľa britských vedcov prezradiť mnohé o ich osobnosti, informuje tn.cz.

Ľudia, ktorí veľmi často píšu o svojom romantickom partnerovi, majú podľa výskumníkov z londýnskej univerzity Brunel nízke sebavedomie, naopak tí, ktorí často hovoria o diétach a cvičení majú bližšie k narcizmu.

Londýnski psychológovia sa vo svojom výskume zamerali na to, prečo niektorí ľudia píšu o anekdotách zo svojho života, zatiaľ čo iní zahlcujú svojich priateľov svojou dennou rutinou vo fitness centrách. Svoj výskum založili na päť faktorom modely osobnosti (tzv. Big five - Veľká päťka).

Veľká päťka značí päť rozmerov osobnosti. Patrí medzi ne otvorenosť voči skúsenostiam, svedomitosť, extroverzia, prívetivosť a neurocitismus. Psychológovia vytvorili dotazník zohľadňujúci Veľkú päťku a došli k niekoľkým veľmi zaujímavým poznatkom.

Ľudia s nízkym sebavedomím veľmi často zdieľajú statusy o svojom romantickom partnerskom živote. Ukázalo sa, že títo ľudia na Facebooku nehľadajú potvrdenie od ostatných, ale je to cesta k sebavyjadreniu. Podľa výskumníkov sa ľudia v tomto prípade snažia uistiť o svojom vzťahu a nárokovať si ho, keď cítia, že by mohol byť ohrozený.

Narcistický ľudia hľadajú podľa výskumu na Facebooku pozornosť od ostatných a ich súhlas, čoho sa im dostáva v podobe komentárov a lajkov. Podľa výskumu ľudia často zdieľajú svoje úspechy, diéty a cvičenia, pretože kladú veľký dôraz na vizáž.

Svedomití ľudia, podľa štúdie, zdieľajú svoje zážitky menej a keď, tak poväčšinou o svojich deťoch. Otvorenosť novým skúsenostiam je podľa štúdie asociovaná s častejším zdieľaním intelektuálnych tém, otvorenejší ľudia používajú Facebook na hľadanie informácií, často sa tak medzi ich statusmi objavia politické názory, súčasné udalosti a výskumy.

"Môže byť prekvapujúce, že statusy a ich upravovanie reflektujú osobnostné rysy. Avšak je dôležité, aby sme porozumeli tomu, prečo niektorí ľudia píšu o určitých témach," komentuje výskum psychologička univerzity Tara Marshallová.

LONDÝN/TASR

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme štúdia

Dôležité udalosti