Číňania majú za sebou šialený experiment, bežný človek by sa asi zbláznil

V zariadení si pestovali aj vlastné potraviny.
Zdroj: TV Markíza

Už pol roka nevideli slnko a nenadýchli sa ani čerstvého vzduchu.

Pol roka medzi štyrmi stenami, navyše pod dohľadom niekoľkých kamier. Štyria Číňania majú za sebou šialený experiment, ktorý je súčasťou vesmírneho programu. Vyskúšali si, aké to bude, keď raz budú žiť dlhodobo v kozme.

Obytná kapsula s rozlohou 370 štvorcových metrov má futuristický dizajn. Štvorici dobrovoľníkov sa už ale pohľad naň určite zunoval. Už pol roka nevideli slnko a nenadýchli sa ani čerstvého vzduchu, pretože kapsula je zapečatená. Znamená to, že nikto nemôže vojsť, ani z nej vyjsť. A platí to aj pre zásobovanie. Traja muži a jedna žena si musia vystačiť s tým, čo majú vo vnútri.

„Máme za sebou 177 dní zo 180-dňovej misie. Takže už treba vydržať len chvíľu. Neviem sa dočkať konca," zdôveril sa dobrovoľník Tchang Jung-kchang.

Hoci to tak na prvý pohľad môže vyzerať, dobrovoľníci sa nenudia, pretože nemajú kedy. Každý z nich má plno úloh, ktoré musí za deň stihnúť. Traja z nich sa venujú pestovaniu plodín, ktoré rastú priamo v kapsule. Platí, že - čo si nedopestujú, to nemajú - takže sa logicky veľmi snažia, aby mali čo jesť. Podarilo sa im dopestovať pšenicu, sóju, zemiaky, čínsku kapustu či dokonca jahody.


„Teraz zbierame úrodu. Bolo to tak vypočítané, aby sme mali na konci experimentu čo jesť, keď už spotrebujeme všetky zásoby jedla," vysvetľuje ďalší dobrovoľník Luo Ťie.

Zatiaľ čo muži sa starajú o to, aby boli všetci sýti, mladá Číňanka má na starosti technické záležitosti a monitoring. Kontroluje filtráciu vzduchu aj recyklovanie vody a dohliada na to, aby boli všetci štyria zdraví. Psychicky aj fyzicky.

„Zaznamenávam všetky dáta. Aj tie medicínske. Je to dosť veľa práce," povedala Číňanka Tchung Fej-čou.

Experiment je dôkazom toho, že Číňania to myslia so svojím vesmírnym programom vážne. Pred dvoma mesiacmi začali na orbite testovať vlastnú plne novú experimentálnu vesmírnu stanicu. Má byť modernejšia ako ISS a najmä ekologickejšia. Astronauti si budú musieť vystačiť len s tým, čo si dopestujú, presne tak ako počas pozemského experimentu.

BRATISLAVA/TV markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.