Top študentskou osobnosťou je vedkyňa, ktorá sa snaží bojovať proti rakovine

TOP Študentská osobnosť Slovenska Veronika Némethová.
Zdroj: TASR

Odborná porota tento rok vyberala úspešných študentov a mladých vedcov zo 79 nominácii.

Top študentskou osobnosťou akademického roka 2015/2016 sa stala Veronika Némethová z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied (SAV). Ocenenie získala za svoj príspevok k liečbe špecifických nádorových ochorení.

Jej vedecká práca spočíva v nájdení princípu pre vývoj vysoko selektívnych chemoterapeutík, ktoré pôsobia výlučne v nádorových bunkách. Primárnym cieľom práce je podľa jej slov pomôcť ľuďom.

„Snažím sa o to, aby sme vyvinuli taký systém, ktorý by umožnil cieliť iba na nádorovú bunku bez toho aby sme poškodili to, čo sa nemá, teda to zdravé tkanivo. A to by smerovalo k tomu, že by sme dokázali reálne potlačiť vedľajšie účinky, ktorými pacienti momentálne trpia," priblížila Némethová.

Mladá vedkyňa pôsobí na SAV od roku 2014 ako interný doktorand. Oblasť jej vedeckého záujmu premosťuje odbory hemato-onkológie a polymérnej chémie pre potreby biomedicíny.

V priestoroch Pálffyho paláca v Bratislave dnes v rámci 12. ročníka súťaže vyhlásili študentské osobnosti v celkovo 12 kategóriách podľa jednotlivých študijných smerov. Víťazi získali vecné ceny a finančnú odmenu. Odborná porota tento rok vyberala úspešných študentov a mladých vedcov zo 79 nominácii.

Hlavným organizátorom projekt je Junior Chamber International-Slovakia a uskutočňuje sa pod záštitou prezidenta SR, s podporou Slovenskej rektorskej konferencie a pod odbornou garanciou Slovenskej akadémie vied.

Podujatie má za cieľ zviditeľniť a predstaviť verejnosti študentov 1., 2. alebo 3. stupňa vysokoškolského štúdia, vynikajúcich nielen v odbore, ale napr. aj v študentských odborných súťažiach, prípadne doktorandov s významnými vedecko-výskumnými výsledkami, ale i úspešných umelcov či športovcov. Generálnym partnerom je spoločnosť Skanska.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vedec

Dôležité udalosti