Už sa nemusíte báť lietať. Vieme, ktoré sedadlá v lietadle sú najbezpečnejšie

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: Profimedia

V Amerike podrobne analyzovali desiatky leteckých nehôd.

Štatistiky hovoria jasne. Podľa počtu precestovaných kilometrov je lietadlo stále najbezpečnejším dopravným prostriedkom. Napriek tomu, majú však mnohí pred lietaním rešpekt. Prežiť pád lietadla je totiž takmer nemožné. V tom, akú mate šancu doletieť do destinácie v poriadku, sa čísla z rôznych zdrojov líšia. No podľa internetovej stránky planecrashinfo.com je pravdepodobnosť pádu len jedna ku 1,4 milióna. To je taká malá šanca, že by ste nemali dovoliť, aby vám obavy z lietania zabránili vybrať sa na dovolenku.

Ak vás predsa len čísla nepresvedčia a stále cítite pred vzlietnutím nervozitu, máme pre vás zaujímavý tip. Píše o ňom Independent.

Tých, ktorí letecké nehody prežili sa ľudia pýtajú, ako je možné, že mali také šťastie. Medzi faktory, ktoré mali vplyv na to, že dostali druhú šancu, patrí napríklad aj ich šťastné sedadlo. Aj vy sa teraz pýtate, kam si teda máte sadnúť, aby ste sa cítili bezpečne?

Nebezpečná biznis trieda?

Výrobcovia lietadiel trvajú na tom, že žiadne najbezpečnejšie sedadlo neexistuje. Každá nehoda je totiž iná.

Štúdia magazínu Popular Mechanics však ich tvrdenie vyvracia. Vďaka nej si na rezerváciu sedadla odteraz dáte pozor. Zorganizovali ju v roku 2007. Analyzovali v nej všetky nehody od roku 1971. Tie mali na palube pasažierov, ktorí prežili. Zistili, že tí na zadných sedadlách za krídlom, mali najbezpečnejšiu pozíciu.

Štatistiky prežitia na týchto miestach sú vyššie oproti iným sedadlám. Ak sedíte práve tam, je to 68 percent. Na sedadlách presne pri krídlach a pred nimi je to už len 56 percent. Smerom k prednej časti lietadla sú percentá ešte nižšie.

Pri pohľade na výsledky štúdie sa mnohí zamyslia na tým, prečo je práve drahšia biznis trieda umiestnená vpredu. Za bezpečnosť si pri nej zrejme neplatíte.

NEW YORK/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lietanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.