Vedci zmerali najvyššiu vlnu na voľnom mori. Soche slobody by siahala nad pás

ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Výška vlny sa meria od hrebeňa jednej po najnižší bod druhej

Najvyššia morská vlna zaznamenaná meteorologickou bójou sa vyskytla v severnej časti Atlantického oceánu. Vlna vysoká 19 metrov vznikla medzi Islandom a Veľkou Britániou, neďaleko Vonkajších Hebríd, informovala dnes Svetová meteorologická organizácia (WMO).

Jej vzniku predchádzal prechod veľmi silného studeného frontu s vetrom s rýchlosťou 43,8 uzla (22,5 metra za sekundu) dňa 4. februára 2013, uviedla stanica BBC. Podľa WMO, ktorá tieto údaje zverejnila, bol predchádzajúci rekord 18,275 metra nameraný v decembri 2007. Aj táto vlna vznikla v severnom Atlantiku.

Nebola však celkom najväčšou známou vlnou. V roku 2002 zbadala loď v severnom Atlantiku vlnu vysokú až 29 metrov. Uvedená meteorologická bója patrí do siete morských automatizovaných meteorologických staníc britského Meteorologického úradu. Je označená ako K5 a nachádza sa v severnom Atlantiku - oblasti vymedzenej kanadskou pevninou, južným pobrežím Islandu a západným pobrežím Británie.

Cirkulácia vzduchu a tlakové systémy vyvolávajú v zime extratropické cyklóny, ktoré bývajú niekedy označované ako bomby, dodala WMO. Výška vlny sa meria od hrebeňa jednej po najnižší bod druhej, dodala BBC.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Oceán

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.