Experiment, nad ktorým budete krútiť hlavou. Stačí naň jednoduchá vec z kuchyne

Experiment s olejom na jazere.
Zdroj: YouTube / What The Physics?!

Kanoe bičovali vlny. Ako si s nimi prednášajúci fyzik poradil?

Radi chodíte na vodu, ale bojíte sa vĺn na jazere, ktoré vašu plavbu môžu ohroziť? Možno sa budete čudovať, ale určite si nezabudnite so sebou pribaliť olivový olej.

Nechápete prečo? Greg Kestin, ktorý prednáša fyziku na Harvardsej univerzite, vám ukáže jednoduchý experiment, nad ktorým budete krútiť hlavou. Video zverejnil na YouTube. So svojím kanoe sa vybral na jazero, ktoré bičovali vlny. Ako si s nimi poradil? Stačila mu na to len jedna polievková lyžica olivového oleja. Vylial ju do jazera a pozrite sa, čo sa stalo.


V priebehu niekoľkých minút sa okolo kanoe vytvorila olejová škvrna a vlny sa zrazu upokojili. Olej zabránil vetru, aby rozkolísal hladinu. Tento jav sa podľa Grega Kestina vyskytuje, lebo molekuly oleja sú obojstranné. Jeden koniec je priťahovaný k vode a druhý vodu odpudzuje.

Namiesto toho, aby vietor vytváral vlny, vlečie len olejový koberec. „Olej tu pôsobí ako zamotaný chlpatý koberec na vrchole vody, ktorý sa nedá ohnúť, takže namiesto toho vietor ťahá koberec cez vodu," opisuje fyzikálny jav Kestin. Trik podľa neho funguje nielen na jazerách a potokoch, ale dokonca aj na mori.

USA/ kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Experiment

Dôležité udalosti