Onkologickým pacientom svitá nová nádej. Pomôže im známy liek

Rakovinové bunky
Rakovinové bunky Zdroj: shutterstock.com / jovan vitanovski

Pri výskume poslúžia aj ľudské hlísty.

Rakovina je stále hrozbou dnešného sveta. Napriek tomu, že veda napreduje míľovými krokmi, zdá sa, že boj s rakovinou zostane ešte dlho bez víťazného konca. Jedným z najväčších cieľov dnešnej medicíny je práve univerzálny a jednoznačne úspešný liek proti tomuto zákernému ochoreniu.

Z času na čas sa zdá, že sme sa k tomuto želanému bodu priblížili, no potom príde niečo, čo hľadanie spochybní. Unáhlené závery by totiž pre priebeh ochorenia mohli byť tragické. Nová štúdia z amerického Massachuetts však prišla s prevratným zistením. To by mohlo zmeniť smerovanie ďalšieho výskumu a byť tak významným krokom vpred.

Píše o ňom Daily Mail.

Od cukrovky k rakovine

Objav vzišiel z náhodných zistení, na ktoré narazili vedci z nemocnice v Massachusetts. Záhadnou látkou je metformín, ktorý sa používa na liečbu cukrovky. Ten cieli na pečeň a znižuje glukózu v krvi u cukrovkárov druhého typu. Testy teraz dokázali, že podobný efekt môže mať aj pri boji s onkologickým ochorením.

Ako to teda funguje? Základ úspechu tkvie v mitochondrii. To je časť bunky, ktorá slúži na získavanie energie. Liek ju zasiahne, a to aktivuje gén nastavený proti rakovine. Ten spomalí jej rast a predĺži životnosť bunky. A to je kľúčová informácia, ktorá môže znížiť nárast rakoviny pŕs, pankreasu a prostaty.

„Ak sa nám podarí zistiť, ako presne gén spomaľuje rast buniek, poskytne nám to náhľad do nových terapeutických cieľov pre rakovinu," teší sa doktor Souks z Harvardu.

Pri liečbe pomôžu hlísty

Tak ako pri mnohých objavoch predtým, aj tu je ešte potrebný hĺbkový výskum. Na radosť z úspechu je priskoro. Klinické centrá teraz testujú vplyv metformínu na tri druhy rakoviny. A pomáhajú im v tom hlísty. Zistilo sa totiž, že tak isto ako látka spomaľuje šírenie rakoviny, zastavuje aj množenie a rast hlíst v ľudskom čreve. Červy teda budú pomáhať pri ďalšom výskume. S ich pomocou otestujú metformín podrobnejšie, aby vedeli, ako nastaviť liečbu proti rakovine.

Môžeme teda dúfať, že náročné pozorovania budú úspešné a liek na cukrovku konečne vyrieši to, o čo sa snažia mnohí už roky.

BOSTON/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti