Vďaka tejto transplantácii môžu byť protézy čoskoro minulosťou

Unikátna transplantácia
Zdroj: TV Markíza

Nie je to po prvý raz, čo poľskí lekári svojou šikovnosťou zaujali svetové médiá.

Tridsaťdvaročný Poliak dostal svoj vianočný darček predčasne. Tím lekárov mu úspešne transplantoval ruku. Operácia bola unikátna, pretože muž sa bez končatiny narodil.

Hendikepovaného Poliaka operovali už začiatkom decembra. Prelomovou operáciou sa ale lekári z nemocnice vo Vroclave pochválili až teraz, keď je jasné, že transplantácia bola úspešná.

Náročná operácia trvala 13 hodín a bola prvá svojho druhu na svete. Ruku úspešne transplantovali pacientom v rôznych krajinách už viackrát, teraz sa ale po prvý raz podarilo transplantovať časť predlaktia mužovi, ktorý sa bez ruky narodil.

Unikátna transplantácia dáva nádej aj ďalším hendikepovaným ľuďom, ktorí sa narodili bez končatín. Na to, aby mohli operáciu podstúpiť, však musia mať predpoklady. Našťastie, pacient mal svaly, aj keď nevedel, ako ich používať. Keď sme mu chytili prsty a pohli sme nimi, zistil, čo pri tom cíti a sám to potom skúšal. Začal teda používať svaly, o ktorých ani nevedel, že ich má. Je to ako keď máte auto, ale je iba v garáži.

Nie je to po prvý raz, čo poľskí lekári svojou šikovnosťou zaujali svetové médiá. Pred dvoma mesiacmi podstúpili v Poľsku raritnú operáciu dve deti s obrnou lícneho nervu. Chirurgovia im paralyzovaný nerv nahradili kúskom stehenného svalu, vďaka čomu sa malí pacienti môžu po prvý raz v živote usmiať.


VARŠAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Poľsko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.