Na oblohe zažiari nová hviezda. Výbuch vraj uvidíme voľným okom!

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: Profimedia

Dvojica hniezd sa zarzí, čím vznikne nová hviezda oveľa jasnejšia ako tie predošlé.

Vedci prvýkrát predpovedali vznik supernovy. Výbuch bude viditeľný voľným okom a na oblohe nám zažiari jasná hviezda. Objaví sa v súhvezdí Labute. Malo by sa tak stať v roku 2022, píše portál tn.cz.

Ak za šesť rokov budete pozerať hviezdy, zbadáte na nebi aj jednu, ktorá tam predtým nebola. Profesor Larry Molnar dlhé roky študoval dvojicu hviezd pod kódom KIC 9832227, ktoré obiehajú okolo seba. Už čoskoro sa podľa neho začnú približovať, až sa zrazia a ich "život" ukončí obrovský výbuch.

Tým ale vznikne nová hviezda, ktorá bude žiariť desaťtisíckrát jasnejšie, než tie doterajšie. Pôjde o jednu z najjasnejších hviezd, ktoré budeme môcť zo Zeme pozorovať. Svietiť bude podobne ako napríklad Polárka a objaví sa v súhvezdí Labute na severnej oblohe.

Supernovy sú pomerne bežné, zatiaľ sa ale ešte nikdy nepodarilo explóziu predpovedať. Vedci mohli výbuch sledovať iba tak, že namierili teleskop určitým smerom a čakali - často aj niekoľko rokov - než si udalosť zo záznamu prehrali.

"Šanca, že niečo také predpovedáme, je jedna k miliónu. Zatiaľ to ešte nikto neurobil," uviedol Molnar. Podľa neho výbuch supernovy nastane v roku 2022 - plus mínus jeden rok. Ľudia uvidia kozmickú explóziu tak, že sa odrazu objaví úplne nová hviezda na temnom mieste.

"Na oblohe to bude veľmi dramatická zmena, pretože ju bude môcť každý vidieť. Nič nebudete potrebovať ani teleskop. V roku 2023 uvidíme, či som mal pravdu, alebo sa mýlil," dodal pre portál techtimes.com vedec z michiganskej Calvin College.

WASHINGTON/tn.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.