Zuzke z Martina sa podarilo niečo výnimočné. Jej fotku videli milióny ľudí

Zuzana Kubíková je dôkazom toho, že keď sa naozaj snažíte, dosiahnete cieľ.
Zuzana Kubíková je dôkazom toho, že keď sa naozaj snažíte, dosiahnete cieľ. Zdroj: súkromný archív Zuzany Dagmar Kubíkovej

Obrázok okamžite získal cez 800-tisíc lajkov. Nájdete ho v článku.

Zuzana Dagmar Kubíková je 16-ročná gymnazistka, ktorá je, ako veľa ľudí v jej veku, veľmi aktívna na sociálnych sieťach. Učaroval jej najmä Instagram, keďže rada fotí. Na tejto sociálnej sieti sa jej podaril aj výnimočný úspech. Jej fotku zdieľalo oficiálne konto Instagramu, ktoré sleduje 200 miliónov ľudí. Snímka okamžite získala cez 800-tisíc lajkov a počet sledovateľov Zuzane narástol štvornásobne.

Aká fotka tak zaujala? Zuzka si každý deň v roku 2016 na malý papierik napísala niečo, čo ju v ten deň potešilo. Papieriky si poctivo celý rok odkladala a 1. januára ich vytiahla, pekne poukladala a vyfotila. Napísala k tomu: „Na Vianoce v roku 2015 som od kamarátky Barbory dostala ručne vyrobenú taštičku, tak som sa rozhodla, že každý deň v roku 2016 napíšem na papierik niečo, čo ma potešilo alebo niečo, za čo som v ten deň vďačná a skryjem to v nej. Takže toto je 366 papierov z tohto roka. Keď ich čítam, cítim nostalgiu a ešte zaujímavejšie to bude tak o 50 rokov. Takže moje predsavzatie je, že budem v tejto „tradícii" pokračovať."

Nápad s papierikmi nevznikol zo dňa na deň. Zuzka sa najskôr zapájala do pomerne známeho #100happyday (100 šťastných dní). Pod týmto hashtagom ľudia na sociálnych pridávajú každý deň niečo, čo ich potešilo. Nevyšlo jej to však úplne podľa plánu. „Síce som 100 dní za sebou pridávala fotky, no často boli o ničom a nemali s "happy days" spoločné nič," priznáva Zuzana.

Myšlienka sa jej páčila, no chcela mať aj hmotnú pamiatku. Preto namiesto fotenia začala písať. „Možno to bolo aj tým, že keď som bola menšia, písala som si denník, ale neskôr na to už nebol čas. Napísať jeden papierik denne nezaberie toľko času a pri čítaní vám niekedy príde na myseľ celý ten prežitý deň," vysvetľuje tínedžerka z Martina.

Hľadanie dobrého aj v zlom

Nie každý deň je ružový, a tak nás zaujímalo, ako sa s tým Zuzana popasovala, keď jej nebolo až tak veselo. Mladá študentka odpovedala: „Nie vždy to bolo ľahké, ale o to ide - hľadať to dobré aj v tom zlom. Je to skôr o určitej forme vďačnosti alebo uvedomenia si, čo všetko máme. Dnes sa veľa ľudí sťažuje na zlý život, ale myslím si, že už len za to, že sa majú komu posťažovať, môžu byť vďační."

Zdroj: súkromný archív Zuzky Dagmar Kubíkovej

„Snažím sa zapájať do rôznych takýchto aktivít. Bolo to prvýkrát, čo ma zdieľal oficiálny Instagram. Napríklad na profile slovenského Instagramu som sa tiež párkrát objavila, ale keďže som sa posledný rok snažila len o ten oficiálny, tak som veľmi iné výzvy nesledovala. Ale mám v pláne sa tomu začať viac venovať," tvrdí Zuzka.

Aký to bol pre Zuzanu pocit, keď sa to konečne podarilo? „Bola som z toho rada a som za to vďačná. Je to presne taký pocit, ako keď sa o niečo rok aj viac snažíte a zrazu sa to stane. Asi každý vie, aké to je," odpovedá žiačka Evanjelického bilingválneho gymnázia v Martine.

Zdroj: súkromný archív Zuzky Dagmar Kubíkovej

A pri papierikoch to nezostalo. O dva týždne neskôr, presne dnes, Instagram zdieľal ďalšiu jej fotku. Tentoraz škrečka Eda medzi ručne vyrobenými brmbolcami. Za desať hodím získala fotka už viac 640-tisíc lajkov.

Mamy majú vždy pravdu

Zuzana je na Instagrame od augusta 2013, no plnohodnotne sa mu začala venovať až neskôr. Predtým, ako jej prvú fotku zdieľal Instagram, mala niečo okolo 500 followerov, teraz ich má cez dve tisícky a o rady ju žiadajú ľudia z celého sveta.

Najviac ju baví fotiť prírodu a jej psa. Občas fotí aj rôzne podujatia v škole alebo v zbore a nedávno dokonca s kamarátom fotila svadbu. V dnešnej dobe nie je ničím výnimočným živiť sa práve sociálnymi sieťami, a hoc by si to Zuzka vedela predstaviť, nevie, či je to práve to, čo by chcela robiť. Fotí rada, no nechcela by, aby sa jej to prácou zhnusilo. „Keby však naďalej fotím, chcela by som skúsiť niečo ako fotografku pre National Geographic. Je to však veľmi otázne a mamina mi vraví, že si mám hlavne dokončiť školu a mamy majú vždy pravdu," priznáva mladá fotografka.

Výber zo Zuzkinho Instagramu (@zuzkam3)


BRATISLAVA/ Michal Lukačovič

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.