V Paríži začal jazdiť prvý autobus bez vodiča

Nový samojazdiaci autobus v Paríži.
Nový samojazdiaci autobus v Paríži. Zdroj: Reuters

Stroj dokáže meniť svoju rýchlosť i trajektóriu a v prípade prekážky aj núdzovo zabrzdiť.

V Paríži predstavili prvý autobus, ktorý nepotrebuje šoféra. Úplne samostatne bude prevážať ľudí s batožinou medzi dvoma vlakovými stanicami. Samojazdiace vozidlo začne premávať na 130-metrovej trati cez rieku medzi stanicami Gare de Lyon a Austerlitz.

Autobus EZ 10 je vybavený laserovými senzormi LIDAR, ktoré analyzujú prostredie. Na predefinovanej trase môže zatvárať a otvárať dvere, naštartovať a dôjsť do cieľa. Počas celej cesty neustále monitoruje všetko, čo sa okolo neho deje. Stroj dokáže meniť svoju rýchlosť i trajektóriu a v prípade prekážky aj núdzovo zabrzdiť.


„Vozidlo sa prispôsobí okoliu a chodcom, ktorí prechádzajú cez cestu pre ním. Dokáže buď pribrzdiť alebo úplne núdzovo zastaviť, ak by sa pred neho niekto hodil," tvrdí Marion Lheritier zo spoločnosti Easymile, ktorá zostrojila tento autonómny systém.

„Dá sa doň menej ľudí, je pomalší, elektrický, neznečisťuje prostredie a dá sa ľahšie odložiť, ale nikdy nenahradí tradičný autobus," myslí si Jose Gomes, ktorý pracuje ako šofér autobusu v Paríži už 26 rokov.

EZ 10 vznikol celý vo Francúzsku a nemá byť náhradou za klasické autobusy v hlavnom meste.

„Tieto kyvadlové autobusy sme vytvorili ako prídavok k existujúcej sieti verejnej dopravy v meste. Má vyriešiť problémy na prvých a posledných kilometroch cesty. Zo staníc metra, vlaku či autobusov do cieľovej destinácie," vysvetľuje Lheritier.

S novým spôsobom prišli v čase, keď Paríž bojuje s veľkým znečistením. Starostka Paríža Anne Hidalgová chce zredukovať miesta s automobilovou dopravou a propagovať čistejšie dopravné spôsoby.

„Mesto v 21. storočí nemôže vyzerať ako mesto v 20. Storočí. To nie je udržateľné. Musíme bojovať so znečistením vzduchu, a preto nemôžu byť autá hlavným spôsobom dopravy v meste. Najmä kvôli nim máme taký znečistený vzduch. Mesto budúcnosti musíme budovať kameň po kameni. Aj takým experimentom, akým je samojazdiaci elektrický autobus, ktorý odnesie desať až dvanásť osôb. Je to verejná doprava," povedal zástupca pre dopravu Christophe Najdovski.

Verejnosť môže samojazdiaci autobus využívať zadarmo do 7. apríla. V centre mesta Lyon testujú podobné vozidlo.

PARÍŽ/ Reuters

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Znečistenie

Dôležité udalosti