Strážite si súkromie? Tu zistíte, či vám niekto hackol e-mail

Ilustračná snímka.
Zdroj: alexkich/shutterstock.com

Na vašom mieste by sme si neboli takí istí.

Viete s istotou povedať, že sa ste nikdy nestali obeťou hackerov? Existuje webová stránka, ktorá vám dá jednoznačnú odpoveď. Ukážeme vám, ako na to.

Stačí keď si do prehliadača naťukáte názov stránky- teda haveibeenpwned.com - so zámerným preklepom, a keď sa vám načíta, do voľného poľa vložíte svoju emailovú adresu. Hneď viete, na čom ste. Buď sa objaví gratulácia, že ste sa obeťou hackerov nestali, alebo naopak - podrobné informácie o tom, kedy sa vám do schránky niekto nabúral.

„Okamžite viem, že hackeri ukradli mojedáta na Myspace. Heslo, emailovú adresu, všetko," vysvetlil autor stránky Tory Hunt.

Je autorom novej stránky, ktorá má poslúžiť verejnosti. Šikovný informatik z Austrálie zozbieral všetky dostupné informácie o hackerských útokoch za posledné roky. A veru, nebolo ich málo. V databáze Toryho Hunta sú dve miliardy ukradnutých hesiel zo stránok ako gmail, linkedin, či dropbox. Tie, ktoré nezozbieral sám, mu poskytli sami hackeri. Jednoducho preto, aby sa tým pochválili. Mnohí totiž nehekujú preto, aby niečo zistili, ale skôr sa preto, že sa len zabávajú a skúšajú, čo vedia.

Ak zistíte, že hackeri ukradli aj vaše heslo, mali by si ho hneď zmeniť. Myslite pitom na to, aby bolo dostatočne silné. Neznamená to, že to má byť komplikovaná kombinácia písmen a čísel.

Dôležité totiž je aj to, aby ste si ho boli schopní zapamätať. „Momentálne je populárne používanie celej vety ako hesla. Samozrejme bez medzier. Horšie je, že pre každú webstránku by ste mali mať iné heslo. Pretože ak hackeri napadnú jednu stránku a získajú vaše heslo, a potom ho skúsia použiť aj inde, máte problém," dodáva Hunt.

Aby ste si na internete uchránili súkromie, skontrolujte si aj bezpečnostné nastavenia, a to najmä na sociálnych sieťach. Známy počítačový pirát upozornil na to, že napríklad nový americký prezident s manželkou nemajú na twitteri ani základné zabezpečenie, a do ich kont sa tak môže ktokoľvek nabúrať.

Doteraz bolo takmer nemožné zistiť, či ste aj vy obeťami šikovných hackerov. Teraz na to prídete veľmi jednoducho. Kliknite si na TENTO LINK a zadajte tam svoju e-mailovú adresu. Držíme palce.


BRATISLAVA/zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Mail

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.