Facebook zavelil do boja proti poplašným správam

Facebook
Zdroj: TASR

Hoaxy spočiatku ľudia vymýšľali iba zo žartu. Dnes ich vraj využívajú aj tajné služby.

Donald Trump sa vzdal funkcie amerického prezidenta. V slovenskom parlamente videli mimozemšťanov. Takéto poplašné správy - hoaxy čoraz častejšie zaplavujú internet. Odborníci prichádzajú s riešením, ako ich blokovať, kritici zas hovoria o cenzúre.

Na začiatku ich ľudia vymýšľali iba so žartu. Dnes ich vraj využívajú aj tajné služby. Hoax je akákoľvek podvodná alebo vymyslená informácia, ktorá má oklamať alebo zmiasť prijímateľa. Sociálne siete sú podľa odborníkov najideálnejšie prostriedky, ktorými sa šíria poplašné správy.

Zámery sú rôzne. Môžu byť vytvárané zo zábavy, na vylákanie dôverných informácií alebo aj politické. Rusko vraj chce takto zasiahnuť v najbližších nemeckých parlamentných voľbách. Vyhlásil to šéf nemeckej civilnej kontrarozviedky. Nemecko ako jediná európska krajina sa najnovšie rozhodla hoaxy na internete blokovať. Spoločnosť Facebook pre tento účel vyvinula špeciálny softvér a vraj nejde o cenzúru. Ak sa potvrdí, že ide o falošnú správu, softvér ju nevymaže, ale označí a čitateľa navedie k vierohodnému zdroju.

Hoaxy neobchádzajú ani Slovensko. Mnoho ľudí napríklad naletelo na falošné správy o migrantoch. Úplne sa tomu zrejme ale zabrániť nedá a bojovať proti falošným správam je veľmi ťažké. Ani pre vedcov to nie je jednoduchá úloha. Preto je dobré pochybnú informáciu overiť v dôveryhodných médiách a najlepšie od viacerých zdrojov.


 

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Internet

Dôležité udalosti