Najnovší hit v Japonsku! Zviažu vás do klbka v plachte a relaxujete

Nová forma terapie, ktorá si získava čoraz viac priaznivcov.
Zdroj: Reuters

Odborníci však upozorňujú, že ľuďom s bolesťami chrbta by mohla nová terapia skôr uškodiť ako pomôcť.

Človek sa skrúti do klbka, zabalia ho do plachty a pevne zviažu. Pre Japoncov je to nová forma terapie, ktorá si získava čoraz viac priaznivcov. Pomáha vraj telu i duši.

Terapeutka najskôr pacientom všetko vysvetlí, ukáže im, ako sa majú skrútiť a na pevno ich zviaže do plachty. Až potom sa začína samotná terapia. Pacienti sa pomaly kolíšu spredu dozadu a z boka na bok. „Cítila som teplo a mala som pocit, ktorý bol pre mňa úplne nový. Nikdy som nič také nezažila. Ťažko sa to opisuje," povedal pacientka.

Podobne sa vyjadrili aj ďalší Japonci, ktorí terapiu skúsili. V Tokiu sa preto stala hitom. Vyhľadávajú ju najmä vystresovaní manažéri so stuhnutými svalmi. Vďaka terapii sa cítia ako v príjemnom pevnom objatí, alebo ako bábätká v kolíske, zabalené v zavinovačke. Človeka to vraj upokojí a uvoľní.

„Keď sme to skúsili na sebe, bolo to veľmi relaxačné. Chápeme, prečo sa tak bábätkám lepšie spí. My túto terapiu odporúčame ľuďom pred tým, než si idú zacvičiť, alebo aj matkám po pôrode, ktoré majú bolesti bedier a ramien," vysvetlila terapeutka Jajoi Katajamaová.

Jedna vec sú pocity pacientov a teória, ktorú majú terapeutky v malíčku. Druhá zas názor odborníkov. Tí sa na novú terapiu pozerajú cez prsty a upozorňujú na to, že ľuďom s bolesťami chrbta by mohla skôr uškodiť ako pomôcť.

„Viem si predstaviť, že niektorým pacientom s astmou sa môže v tej pozícii lepšie dýchať. Ale hneď ako ich rozbalia, tak sú na tom rovnako ako pred tým. Inak mi nenapadá žiaden pozitívny efekt, ktorý by táto terapia mohla mať," vysvetlil chiropraktik Širo Oba.


TOKIÓ/TV Markíza, Reuters

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Terapia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.