Vedci pozorovali prevrat v šimpanzej svorke. Opice zvrhli tyrana a potom ho zjedli

šimpanz učenlivý západoafrický
Zdroj: TASR/AP

Za prevratom stálo hneď niekoľko faktorov. Už samotné zloženie tejto šimpanzej svorky bolo nezvyčajné.

Západoafrický šimpanz s menom Foudouko bol dlhé roky vodcom šimpanzej svorky, ktorá žije v senegalskej savane. Prírodovedci, ktorí túto skupinu sledovali sa stali svedkami nezvyčajnej udalosti, keď v skupine došlo k prevratu. Štúdiu, ktorá opisuje túto netypickú situáciu publikoval odborný časopis International Journal of Primatology

Bola to príšerná scéna. Šimpanza Foudoukoa s palicami a kameňmi dobili na smrť niekoľkí ďalší členovia z vlastnej svorky. Je to len jeden z deviatich zaznamenaných prípadov, keď skupina dospelých šimpanzov zabila člena svojej vlastnej komunity. Táto smutná udalosť je však pre vedcov neoceniteľným zdrojom informácií. Mohli tak študovať, ako vypadajú konflikty a spolupráca u šimpanzov, čo by mohlo vrhnúť svetlo aj na to, ako fungovali spoločenstvá predkov človeka.

Za prevratom stálo hneď niekoľko faktorov. Už samotné zloženie tejto šimpanzej skupiny bolo nezvyčajné. Zatiaľ čo v klasickej skupine počtom prevažujú samice, v tejto mali navrch samci. Znamená to väčší tlak na konkurenciu v reprodukčnom boji, čo je kľúčom k pochopeniu celého príbehu. Na atypické zloženie skupiny podľa vedcov zrejme vplývajú aj ľudia, ktorí zmenili prírodu v okolí miesta, kde šimpanzy žijú.

https://www.youtube.com/watch?v=MKks_2aCEqc


Mamadou sa ho snažil oživiť

Vedci opísali Foudoukua ako veľmi dominantného alfa-samca s až tyranským správaním. Svojej svorke vládol asi 13 rokov. Do roku 2007 vládol so svojou "pravou rukou" beta-samcom Mamadouom. Všetko sa však zmenilo, keď Foudouko utrpel zranenie, po ktorom zoslabol a už nebol pre ostatných samcov v prípade súboja rovnocenným súperom.

Dostal sa do vyhnanstva a aj napriek viacerým pokusom o opätovné získanie kontroly nad svorkou, sa mu to už nepodarilo. Vodcom sa stal Mamaduov brat Dávid. Vedci jedného dňa počuli z miesta kde šimpanzy žijú vrieskanie a už tušili, čo sa asi stalo.

Keď prišli na miesto, Foudouku už bol mŕtvy. Na tele mal veľké množstvo rán a došlo aj ku kanibalizmu. Ľútosť nad jeho smrťou prejavil iba jeho bývalý pomocník Mamadou, ktorý sa ho dokonca snažil oživiť. Podľa vedcov bola základným motívom správania šimpanzov pomsta.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme šimpanz

Dôležité udalosti