Nič nezvyčajné: Iba 80 sokolov na sedadlách v lietadle vedľa cestujúcich

Lietadlo plné dravcov.
Zdroj: REDDIT/LENSOO

Viete si predstaviť, že letíte v lietadle plnom kričiacich dravcov, ktoré by vám hravo vylúpli oko alebo poranili tvár?

Každý let má svoj príbeh. Niekedy vás posadia vedľa plačúceho dieťaťa, chrápajúceho spachtoša alebo lietadlo prekoná extrémne turbulencie a ste radi, keď už konečne sedíte nohami pevne za zemi.

No viete si predstaviť, že letíte v lietadle plnom kričiacich dravcov, ktoré by vám hravo vylúpli oko alebo poranili tvár? Presne niečo podobné sa stalo na Blízkom východe. Jeden saudský princ v Spojených arabských emirátoch prevážal 80 sokolov. A každému kúpil letenku.

Fotografia sa objavila na sociálnej sieti Reddit a okamžite sa stala virálnou. Zavesil ju tam muž, ktorý tvrdil, že jeho kamarát pracuje ako pilot a toto mu poslal. Pôvodne sa tam písalo, že sú to jastraby.

No je skôr pravdepodobnejšie, že sú to sokoly, pretože sokol je aj oficiálnym vtákom a symbolom Saudskej Arábie.

Pre ľudí zo Západu je pohľad na lietadlo plné vtákov dosť kuriózny, no znalci miestnej kultúry tvrdia, že v arabskom svete to nie je nič nezvyčajné. Sokoliarstvo je tu nesmierne populárne. Podľa odborníkov je cena jedného podobného sokola okolo 10-tisíc eur.

Dokonca aj internetové stránky leteckej spoločnosti Qatar Airways vysvetľujú, že v ekonomickej triede môže byť prepravovaných najviac šesť sokolov. Napísal denník METRO.co

Sokoliarstvo má na Blízkom východe tradíciu starú tisíce rokov a vtákom sa dokonca vydávajú aj špeciálne zelené pasy. Tie majú platnosť tri roky a umožňujú im cestovať do krajín: Bahrajn, Kuvajt, Oman, Katar, Saudská Arábia, Pakistan, Maroko a Sýria.


Hovorca aerolínií FlyDubai povedal, že každý vták musí mať vlastné miesto, ktoré je zakryté látkou, aby sa predišlo „nehodám".

Spoločnosť Etihad Airways na svojej stránke uvádza: „Prevážame sokoly aj v hlavnej kabíne lietadla, ak majú v poriadku všetky potrebné dokumenty. Tiež ich prevážame ako nahlásenú batožinu."BRATISLAVA/ METRO, ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Letectvo

Dôležité udalosti