Unikátna knižnica z ľadu. Ľudia tu do stien tesajú svoje priania

Unikátna knižnica z ľadu. Ľudia tu do stien tesajú svoje priania
Zdroj: TV Markíza

Miestni veria, že keď sa ľad roztopí, želania sa splnia.

Knižnica, labyrint a zároveň ľadové kráľovstvo. Na brehu Bajkalského jazera vznikla unikátna stavba, ktorú chodia obdivovať turisti zo širokého okolia.

Vonku je mínus 12 stupňov a navyše fúka aj dosť silný vietor. Ľuďom, ktorí chceli vidieť ľadovú knižnicu naživo, to však zjavne neprekáža. Medzi ľadovými platňami sa prechádzajú aj celé hodiny. Návštevník Vladimir nahlas číta, čo ho práve upútalo.

„Chcel by som ísť do vesmíru. Mojím snom je vidieť Zem zhora. Snívam o tom už od detstva," povedal návštevník Vladimír.

Rusi tento výtvor síce volajú knižnica, v skutočnosti tu však nie sú knihy, ale do ľadu vytesané želania ľudí z celého sveta. Do 420-tich blokv ľadu je vytesaných presne tisíc snov. Tí, čo si ich čítajú, hneď dostanú chuť vysloviť ten svoj.

„Želám si, aby každý na svete bol zdravý. Zdravie a ešte raz zdravie," vyznal sa návštevník Valerij.


Želania sú v najrôznejších jazykoch. Nájdete tu angličtinu, ruštinu, kórejčinu aj čínštinu. Tvorcovia knižnice ich zbierali pomocou internetu od ľudí z celého sveta. Ľadové bloky sú postavené do kruhu, aby symbolizovali Zem, ktorá je guľatá.

„Chceli sme, aby to vyzeralo ako trochu ako glóbus. Na ňom sú vyznačené mestá, z ktorých ľudia a ich želania pochádzajú. Aspoň symbolicky," opísal autor nápadu Maxim Chvostikov.

Nie je náhoda, že knižnica vznikla práve na brehu Bajkalského jazera. Tunajší obyvatelia veria, že keď sa v apríli ľad roztopí, želania sa splnia.

„Určite to tak bude. Jazero je pre nás posvätným miestom," dodala návštevníčka Xenia.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kuriozita

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.