Trpeli a zarábali. V Nitre si môžete pozrieť figuríny ľudí s chorobami

Muž s troma očami.
Zdroj: TV Markíza

Takmer verné kópie ľudí z vosku urobili Rusi. Je tu aj figurína človeka, ktorý ešte žije.

Zarábali si tým, že trpeli. Elastický muž, ktorý dokázal kožu naťahovať ako harmonika. Bezruká Nemka, ktorá sa vedela sama učesať alebo šľachtic s dvoma tvárami. V Nitre na vlastné oči uvidíte, ako sa vie príroda niekedy s nami ľuďmi, kruto zahrať.

Reportérka Monika Koleková v Nitre nakrútila reportáž a na výstave videla nosorožieho muža, muža so štyrmi očami a Američana, ktorý sa narodil len s jedným okom. Našla aj muža, ktorý sa narodil bez očných viečok. Cez noc si vraj oči prikrýval látkou, aby sa vyspal.

Ľubica Packová Záhradárová z Ponitrianskeho múzea v Nitre povedala, že na výstave je 23 figurín, či už je to soví muž, vlčí muž, muž bez dolných končatín, siamské dvojčatá, muž s rázštepom tváre. „Všetky tieto osobnosti reálne žili a ešte jeden aj reálne žije," povedala o exponátoch.

Na výstave je aj figurína Američanky, ktorej choroba spôsobila, že ako starla, tvár sa jej viac deformovala. „Hovorievala, že je spokojná so životom. Mala zdravého syna, iba vzhľad jej osud nedoprial," povedal reštaurátor figurín Antonín Šmíd.

Takmer verné kópie ľudí z vosku urobili Rusi. Šmíd pozná životný príbeh každého jedného z nich. Figuríny češe, prezlieka. Keď treba, tak aj opravuje.

Voskový dvojník vlčieho muža so zarastenou tvárou má takmer už 80 rokov a je zo všetkých najstarší. „U Billa Darksa je taká zvláštnosť, že si chcel tretie oko implantovať do rozštepu tváre," opísal Šmíd. Podľa neho to chcel urobiť pre to, že chcel byť slávny.

Naopak šľachtic Edward Mordrake život s druhou, vraj diabolskou tvárou, nezvládol a ako 23-ročný spáchal samovraždu.

Niektorí z tých ľudí žili aj pred viac ako 200 rokmi. Jediným žijúcim človekom, ktorého figurínu môžete vidieť v Nitre, je Američan Buster. Vážil 610 kg, za desať rokov schudol na 85.


NITRA/Monika Koleková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Nitra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.