Roky ho hľadali a mysleli si, že je mŕtvy. Neuveríte, čo zažil za päť rokov

Roky ho hľadali a mysleli si, že je mŕtvy. Neuveríte, čo zažil za päť rokov
Zdroj: BBC Brasil

Tridsaťdeväťročného Antona si všimol brazílsky policajt. Špinavého a zarasteného muža si pomýlil s bezdomovcom.

Anton Pilipa odišiel z domu v kanadskom Vancouveri v roku 2012 a odvtedy jeho rodina o ňom nepočula. Mladý muž má podozrenie na schizofréniu, a tak sa jeho brat Stefan a rodičia báli toho najhoršieho. Že už nie je nažive. Zrazu však prišiel jeden telefonát, ktorý zmenil ich strach na obrovskú radosť. Píše CBC.ca.

Tridsaťdeväťročného Antona si všimol brazílsky policajt. Špinavého a zarasteného muža si pomýlil s bezdomovcom. Nemal pri sebe žiadny pas, bol bosý a na sebe mal špinavé oblečenie. Nakoniec vysvitlo, že Anton prešiel za tie roky pešo dva kontinenty a v nohách mal viac ako 10-tisíc kilometrov.

Zdroj: MissingPersonsofAmerica.com

S pomocou niekoľkých medzinárodných agentúr a veľvyslanectva sa podarilo kontaktovať jeho rodinu a tá za ním okamžite priletela.

"Bol som ohromený. Myslel som si, že je mŕtvy. Pretože to bolo jediné vysvetlenie toho, prečo sa roky neozval. Ale v kútiku srdca som cítil, že je nažive. Som v šoku, že sa mu podarilo dostať tak ďaleko a prežil," povedal Antonov brat Stefan.

Anton prešiel pešo najmenej cez desať krajín vrátane Spojených štátov, Mexika, Guatemaly, Kostariky, Panamy, Kolumbie, Venezuely, Argentíny a Brazílie. A to všetko bez cestovného pasu a s malým batohom s oblečením.

A prečo odišiel z domu? Mal veľmi bizarný cieľ. Chcel sa dostať do Národnej knižnice v Buenos Aires. Iróniou je, že keď tam dorazil, nemal doklady, a tak ho do nej ani nevpustili. A tak sa otočil a vybral sa do Brazílie.

Ako sa mu podarilo prežiť?

Jedol prevažne ovocie a bobule, z koša si vyberal iné jedlo a oblečenie a spoliehal sa na veľkorysosť cudzincov. Počas svojho putovania ho však okradli aj o to málo, čo pri sebe mal.

Prešiel 800 kilometrov cez amazonskú džungľu plnú jedovatých pavúkov, hadov či kajmanov. Napriek tomu, že stretol aj zlých ľudí, tvrdí, že sa mu v posledných dňoch dostalo viac veľkorysosti ako čakal.

"Nikdy som sa necítil sám. Mal som celé roky na premýšľanie, spal som pod holým nebom. Dá sa tak žiť. Nepotrebujeme veľa vecí," povedal Anton.

Zdroj: Facebook

Jeho stav sa v posledných dňoch začal zhoršovať, a tak sa dá tvrdiť, že ho našli v pravý čas.

"Som šťastný, že žijem a môžem sa vrátiť k rodine," dodal mladý muž, ktorý počas päťročného putovania málokedy prehovoril s inou ľudskou bytosťou. Napriek tomu, po akých krajinách sa pohyboval, stále nevie po španielsky či portugalsky ani slovo.

Návrat domov

Anton je už späť v rodnej Kanade a žije v dome svojho brata, švagrinej a ich detí v centre Toronta. Už sa stretol aj s matkou. "Všetci sú šťastní a veľa ľudí nás podporuje. Je až neuveriteľné, ako nám chcú pomôcť," povedal brat Stefan.

Nájdený putovník o svojej ceste nechce veľmi rozprávať. Väčšinu času strávil sám a určite ešte potrvá, kým sa o svojom nebezpečnom dobrodružstve rozrozpráva.

"Je to trochu boj. Zvykol si byť sám. Bol dlho mimo spoločnosti príliš dlho. Niekedy mu musím pripomenúť, že v spoločnosti sú isté pravidlá," dodal Stefan.

KANADA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.