Čo by sa stalo, keby celý deň nefungoval internet? Tu je scenár

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Pre niektorých by to bola hotová katastrofa.

Viete si predstaviť, že by ste fungovali bez internetu? Pre niektorých je to nemysliteľné už len na niekoľko hodín. Čo by sa stalo, keby prestal fungovať úplne? Odborníci prehovorili, aký by to malo dopad na rôzne oblasti nášho života. Píše BBC.

Jeff Hancock zo Stanfordskej univerzity zadal ešte v roku 2008 svojim študentom úlohu. Mali byť 48 hodín bez internetu a potom diskutovať o tom, ako to ovplyvnilo ich život. Keď túto úlohu zadal o rok neskôr, študenti sa doslova vzbúrili. Argumentovali tým, že by si nemohli dokončiť úlohy na iné predmety, zničilo by im to spoločenský život a neboli by v spojení s rodinou a priateľmi, ktorí by sa báli, či sa im niečo nestalo. Profesor už túto úlohu nikdy študentom nezadal.

V roku 1995 bolo online menej ako jedno percento svetovej populácie. Internet bol vzácny, používali ho ľudia predovšetkým na Západe. Dnes, o 22 rokov neskôr, má pripojenie na internet 3,5 miliardy ľudí - takmer polovica všetkých ľudí na planéte. Ich počet rastie každých desať sekúnd.

Podľa Pew Research Centre, pätina všetkých Američanov používa internet takmer neustále a 73 percent opýtaných uviedlo, že ho používajú najmenej raz denne. Čísla vo Veľkej Británii sú podobné. Takmer 90 percent populácie uviedlo, že používali internet v posledných troch mesiacoch. Pre mnohých je prakticky nemožné predstaviť si fungovanie bez internetu. 

"Jedným z najväčších problémov dneška je, že ľudia berú internet ako samozrejmosť. Nechápu do akej miery mu umožnili preniknúť do svojich životov," hovorí William Dutton z Michigan State University, autor knihy Spoločnosť a internet. "Ani len nepremýšľajú o tom, že by k nemu nemali mať prístup," dodáva.

Ale internet nie je nedotknuteľný. Teoreticky by mohol prestať fungovať v globálnom meradle. Jednou z možností, ako ho vypnúť, sú hackerské útoky. Alebo by stačilo porušiť optické káble ležiace na morskom dne. V súčasnosti sa ich tam nachádza cca 300.

Čo by sa teda stalo pri niekoľkodňovom výpadku internetu? "Ľudia by robili všetky činnosti rovnako, len by im to trvalo dva až tri dni, čo sa rovná víkendovému oddychu a na to je ekonomika nastavená," hovorí Scott Borg z United States Cyber Consequences Unit.

Zrútila by sa ekonomika?

V niektorých prípadoch by dokonca krátkodobý výpadok internetu dokonca zvýšil produktivitu. V inej štúdii Borg a jeho kolegovia analyzovali, čo by sa stalo, keby spoločnosť odstavili na štyri hodiny od internetu. Zamestnanci by sa tak pustili do činností, ktoré za normálnych okolností odkladajú. Výsledkom by bola vzpruha pre podnikanie.

"Zo srandy sme navrhli, že keby každá spoločnosť vypla svoje počítače na niekoľko hodín každý mesiac a ľudia by sa tak vrátili k dlho odkladaným úlohám, malo by to pre firmu celkovo prínos v produktivite. Nevidím dôvod, prečo by sa to nemohlo vzťahovať na celú podstatu ekonomiky," hovorí Borg.

Krátkodobý výpadok internetu by sa nejako nedotkol ani cestovania. Lietadlá môžu lietať bez internetu, rovnako aj vlaky a autobusy môžu pokračovať vjazde. Dlhšie výpadky by mali vplyv na logistiku.

Bez internetu by bolo ťažké riadiť činnosť podnikov. "Navrhol som, že ľudia a podniky by mali mať záložný plán v prípade výpadku internetu. Ešte som nepočul o nikom, kto by to urobil," hovorí David Eagleman, neurovedec zo Stanfordskej univerzity.

Veľké zlyhanie internetovej komunikácie by malo skôr veľký dopad na malé podniky a robotníkov. Keď napríklad v roku 1998 v dôsledku zlyhanie satelitov vypadli pageri viac ako 50 miliónom ich majiteľov, pre vyššie postavených zamestnancov to bola skôr úľava. Ale takí robotníci na voľnej nohe ako tesári či inštalatéri boli zúfalí, pretože sa nedostali k zákazkám. A niečo podobné by nastalo v prípade výpadku internetu.

Psychologické dôsledky

Ďalším problémom v súčasnosti by boli psychologické dôsledky. Dostavili by sa pocity izolácie a stavy úzkosti. "Väčšinou slúži internet na jeden účel. Umožňuje nám komunikovať s inými ľuďmi. Sme zvyknutí na to, že sa spojíme s kýmkoľvek a kedykoľvek. Ak by sme to nedokázali, veľmi by nás to znepokojilo. Ak by sme nemali pri sebe svoj smartfón, cítili by sme sa ako nahí. Zrazu by sme mali pocit, či skutočne vieme, kam ideme, čo ak sa nám pokazí auto a ja si nebudem môcť privolať pomoc alebo by sa stalo niečo ešte vážnejšie?" hovorí Borg.

Keby sme boli bez internetu, viac by sme sa socializovali? "Mnohí si myslia, že by sme strávili viac času s priateľmi a rodinou, ale mýlia sa. Väčšina ľudí, ktorí používajú internet, sa socializujú viac ako tí, čo ho  nepoužívajú," tvrdí Dutton.

Súhlasí s ním aj Stine Lomborg z kodanskej univerzity. "Nebola by tu väčšia pravdepodobnosť, že by sme sa len tak pustili do reči s cudzími ľudmi na autobusovej zastávke," hovorí. Áno, strata pripojenia by nás donútila viac komunikovať s ľuďmi v určitých situáciách. Napríklad keby sme nevedeli odoslať e-mail. Ale celkovo by nás to vystavilo väčšiemu stresu. "Svet by sa nemal zrútiť, keby sme nemali jeden deň prístup k internetu. Ale pre väčšinu ľudí by aj ten jeden deň bol katastrofa," hovorí.

USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ekonomika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.