Zaujímavosti

Idete do hôr? Poradíme vám, ako zvládnuť prvú náročnú turistiku

Ilustračná snímka
Zdroj: PR článok

Bez toho, aby ste v polovičke túry výstup na vrchol vzdali.

Prehovorili vás. Vy moc nemusíte hory, ale aj tak vás vaši známi nahovorili na niekoľkohodinovú turistiku do našich slovenských veľhôr, ba čo horšie do náročnejších Álp? Poradíme si, ako zvládnuť prvú náročnú turistiku bez toho, aby ste v polovičke túry výstup na vrchol vzdali.

Posilnenie dolných končatín

Vzhľadom na to, že náročná turistika sa nedá naplánovať večer pri víne, je potrebné si včas buď zaobstarať permanentku do fitness centra, alebo si spraviť doma malý kútik, kde sa budete venovať čisto len cvičeniu. Stačí si obuť pevné dámske tenisky (samozrejme, ak ste dáma), vziať si činky a robiť drepy. Nejde o to posilniť si ruky. Pri náročnej turistike si to doslova pýta mať silné nohy, aby ste zvládli niekoľkohodinovú chôdzu bez toho, aby ste dostávali svalové kŕče.

Myslite na prekrásne výhľady, ktoré vás čakajú

No a čo, že turistika trvá niekoľko hodín. Aby ste si to ešte predtým, ako vôbec vyrazíte, nerozmysleli, myslite na to, že keď prejdete celú tú vzdialenosť, čaká vás krásny výhľad a čistý vzduch, ktorý, povedzme si úprimne, v mestách nenájdete. Ak si k batožine pribalíte aj profesionálne teleskopy, okrem krásnych štítov môžete pozorovať aj nočnú oblohu. Počítajte však s tým, že tam budete musieť pravdepodobne prespať. Takýto zážitok by mal za život zažiť každý turista. Samozrejme, je k tomu potrebné mať so sebou skúseného turistu, ktorý vie, čo treba. Hory nikdy nepodceňujte.

Nachystajte si tekutiny

Aby ste zvládli náročnú túru, je jedno, aké je ročné obdobie, vždy majte pri sebe minimálne 2,5 litra tekutín. Alkohol samozrejme medzi tekutiny nerátajte. Spôsobil by vám len zdravotné komplikácie, napríklad pulzujúce bolesti hlavy, úpal, únavu svalstva. Odporúčame vám najmä čistú vodu a nič nepokazíte ani uvareným bylinkovým čajom, ktorý príjemne zahasí smäd aj keď je vonku nad 30ºC. Tekutiny vám síce oťažia batoh, ktorý si beriete na turistiku. Bez nich však v žiadnom prípade nechoďte.

Vyberajte kvalitné oblečenie

V žiadnom prípade nechoďte na hory v oblečení, ktoré bežne nosievate doma. Počasie na horách sa môže zmeniť počas túry prakticky niekoľkokrát, preto je dôležité nezabúdať zobrať si so sebou viac vrstiev. Povinnosťou je nepremokavá bunda, termo prádlo, termo ponožky, pokrývka hlavy (klobúk, šiltovka, šatka) kvalitná obuv a vzdušnejšie spodné prádlo.

Robievajte si pravidelné prestávky Nie je nutné, aby ste sa hnali celý čas bez prestávok. Stihnúť to síce stihnete oveľa skôr, ako keby vôbec nezastavujete. Turistiku by ste si však vôbec neužili. Práve naopak, cítili by ste sa fyzicky vyčerpaní. Stačí len chvíľka nepozornosti a ani to najvýhodnejšie poistenie na hory by vám v tomto prípade nestačilo. Na horách môžete prísť ľahko k úrazu.

BRATISLAVA/PR Článok

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti