Aj vy ste videli kŕdle husí na oblohe a niečo vám nesedí?

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Všetko je v poriadku a podľa odborníkov to nie je nič nezvyčajné.

Kŕdle tisícok husí na oblohe. To je úkaz, ktorý už od decembra dennodenne pozorujú ľudia na západe Slovenska. Mnohí si to nevedia vysvetliť - niečo také ešte nikdy nevideli.

„Tak takýto úkaz nevidíte každý deň. Ja som naposledy toľko husí videl možno pred 10 rokmi," spomína si milovník prírody Braňo Molnár, ktorý nám poskytol unikátne zábery.

Získať ich nebolo vôbec jednoduché, sú za tým hodiny práce. Podľa neho je miesto musíte chodiť veľakrát, aby sa vám podarilo nafilmovať v lepšom svetle aj takéto počty husí.

„A mali sme to šťastie že som ich videl ako prilietajú spoza Karpát zo Záhoria a jak sadli na tú vodu tak to bolo nádherné divadlo. Treba to zažiť a vtedy fakt človek vidí že to je sila. Tá príroda tu stále je a myslím, že mali by sme si ju fakt trochu chrániť lebo už to nebudeme musieť vidieť," spomína si.

K nám prišli tri druhy husí divých husí - divá, bielo čelá a hus siatená.

Na Slovensko prilietajú pravidelne každú zimu. „Každý si myslí, že je zima, nemali by tu byť teoreticky vtáky. Aj Slovensko je takou teplou krajinou pre zimných hostí. A práve husi pochádzajú z takého severovýchodu až východu," vysvetlil.

Otázkou je, prečo sa nám zdá, že tu niečo nesedí a podobný úkaz sme ešte nevideli. Podľa Dobšoviča je za tým aj to, že január bol veľmi chladný a zamrzlo veľmi veľa vodných plôch.

„Keďže chodia pravidelne nocovať na vodné plochy, tak už teraz veľmi na výber v podstate nemajú. Z okolia jedine Dunaj. Keďže sa chodia kŕmiť na polia, tak potrebujú niekam sa presunúť aj tou potravou. Preto každé ráno vidíme ako husi letia na poli, kde sa kŕmia a zase večer sa vracajú na to nocovisko. A preto nám lietajú nad hlavami," vysvetlil.

Túto zimu ich u nás napočítali približne 20- tisíc. Takéto prírodné divadlo budeme môcť pozorovať približne ešte ďalšie tri týždne.


BRATISLAVA/Lucia Hlaváčková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.