Vedci prvýkrát odhalili tvár sv. Valentína. Ako vyzeral, zistili z pozostatkov

Lebka sv. Valentína
Zdroj: nomadFra/shutterstock.com

Odborníci pracovali na projekte tri mesiace.

Vedci prvýkrát odhalili tvár patróna všetkých zaľúbených, ktorý pre obranu lásky zaplatil najvyššiu daň - svoj život. Odborníci z Brazílie analyzovali fotografie pozostatkov sv. Valentína a za pomoci 3D interaktívnej technológie vytvorili jeho podobizeň.

Digitálnu rekonštrukciu svätca má na svedomí popredný počítačový grafik Cicero Moraes. Relikvia svätca je uložená v bazilike Santa Maria v Ríme. Fotografie pozostatkov analyzoval forenzný antropológ Marcos Paulo Salles Machado. „Bol to Európan vo veku 55 rokov a viac," vyjadril sa Machado.

Výsledky 3D rekonštrukcie, na ktorej pracovali tri mesiace, získal exkluzívne denník DailyMail. Lepší čas na zverejnenie podobizne sv. Valentína si ani nemohli vybrať. Už zajtra je totiž sviatok všetkých zaľúbených.

Zdroj: DailyMail

Kto bol svätý Valentín?

Život svätého Valentína je do značnej miery zahalený rúškom tajomstva. Legendy sú rôzne. Tá najznámejšia hovorí, že svätý Valentín bol staroveký kňaz, ktorého zabili v roku 273 n.l. Kňaz a lekár obetoval svoj život láske. Príkaz na jeho popravu vydal cisár Claudius II.

Caludius zakázal mladým párom uzatvárať manželstvá. Podľa neho boli mladí muži bez manželiek odvážnejší a nezávislí, a tak bolo pravdepodobnejšie, že by išli do vojny. Cisár bol ochotný urobiť všetko preto, aby obránil svoju ríšu. Valentín sa však nariadeniu nechcel podvoliť, a tak páry sobášil potajme.

Keď na to prišiel Claudius, Valentína uväznil a odsúdil na smrť popravou. Legenda hovorí, že mladí zaľúbenci ho podporovali aj v čase väzby a cez mreže mu hádzali do cely kvety. Krátko pred smrťou sa mal Valentín zaľúbiť do slepej dcéry žalárnika. Svojou láskou a liečebnými schopnosťami ju uzdravil a vrátil jej zrak. Popravili ho 14. februára.

BRAZÍLIA/dailymail, zv

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti