FOTOGALÉRIA: Hlavnú cenu World press photo 2017 získal fotograf, ktorý riskoval život

Policajt zastrelil veľvyslanca.
Zdroj: TASR/AP/Burhan Ozbilci

Víťaznú snímku vybrali z viac ako 80-tisíc fotografií, ktoré do súťaže prihlásilo vyše 5-tisíc fotografov zo 125 krajín. V článku nájdete aj ďalšie ocenené snímky.

Za víťaza 60. ročníka World Press Photo vyhlásili dnes snímku zobrazujúcu tureckého policajta s pištoľou v ruke, ako stojí nad telom ruského veľvyslanca, ktorého práve smrteľne postrelil. Jej autorom je fotoreportér tlačovej agentúry AP Burhan Özbilici.

Vybrali ju z 80.408 spravodajských fotografií, ktoré do prestížnej súťaže poslalo 5034 fotoreportérov zo 125 krajín. Porota udelila ceny v ôsmich kategóriách 45 fotoreportérom z 25 krajín.

Özbiliciho víťazná fotografia bola súčasťou série, ktorú nazval Vražda v Turecku. Séria súčasne zvíťazila v kategórii spravodajských príbehov Spot News Stories. Predseda poroty Stuart Franklin označil snímku za "neuveriteľne výstižnú spravodajskú fotografiu".

Zdroj: TASR/AP

Podľa výkonnej šéfredaktorky AP Sally Buzbeeovej je táto snímka "výsledkom zručnosti a skúseností, rozvahy pod extrémnym nátlakom, oddanosti práci a citu pre úlohu, ktorými sa vyznačujú novinári AP na celom svete. "Sme nesmierne pyšní na jeho úspech."

Özbilici stlačil spúšť tesne predtým a potom, ako policajt Mevlüt Mert Altintaš vytiahol zbraň a na fotografickej vernisáži v Ankare 19. decembra zastrelil veľvyslanca Andreja Karlova.

Víťazná snímka zobrazuje páchateľa vraždy v obleku a s kravatou, so zbraňou v pravej ruke smerujúcou k zemi a so zdvihnutou ľavou rukou s ukazovákom smerujúcim hore. Tesne za ním leží na zemi telo veľvyslanca.

Skúsený fotoreportér AP Burhan Özbilici povedal, že urobil iba to, čo sa naučil počas svojej 30-ročnej profesionálnej kariéry: "Okamžite som sa rozhodol robiť si svoju prácu."

Víťazné fotografie pripomínajú hlavné spravodajské udalosti minulého roka - konflikty v Sýrii a Iraku, migračnú krízu, smrť dlhoročného kubánskeho vodcu Fidela Castra a olympijské hry v Riu de Janeiro.

Zdroj: TASR/AP/Sergej Ponomarev

V eklektickej kategórii dominovali tieto témy - konflikt v Sýrii a Iraku, migračná kríza, smrť Fidela Castra či LOH v Riu de Janeiro.

V kategórii príroda najviac bodovali snímky zachytávajúce škodlivé dôsledky ľudskej činnosti na životné prostredie.

Porota ocenila fotografie nosorožca uloveného pytliakmi s odrezaným rohom - či snímky korytnačky zachytenej, ako sa snaží plávať v zelenej rybárskej sieti.

Čoraz populárnejšia je sekcia „Problémy súčasnosti", ktorú tento rok ovládol Američan Jonathan Bachman.

Porote sa najviac páčila jeho snímka, na ktorej je zachytené zatknutie Ieshie Evansovej počas rasových nepokojov v meste Baton Rouge, ktoré vypukli po tom keď policajt zastrelil Afroameričana Altona Sterlinga.

Zdroj: TASR/AP/Jonathan Bachman

AMSTERDAM/TASR, kc

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme World press photo

Dôležité udalosti