Slovenka sa vrátila zo simulovaného pobytu na Marse. Opísala, ako tam bolo

Slovenka sa vrátila zo simulovaného pobytu na Marse. Opísala, ako tam bolo

Okrem mnohým pokusov v marťanských podmienkach testovali naše produkty na povzbudenie imunity a skúšali aj experiment so špenátom.

Ste na Marse a nemáte kam ísť na toaletu. Aj to bola úloha pre účastníkovi simulovaného pobytu na červenej planéte. Len pred niekoľkými dňami sa z takejto expedície v americkej púšti vrátila naša vedkyňa Michaela Musilová.

Mars fascinuje ľudí od nepamäti. Odborníci skúmajú, či sme schopní absolvovať takýto let. Simulovanej trojtýždňovej expedícii v Utahu velila prvýkrát Slovenka. "Stanica je vlastne vybudovaná uprostred púšte a pointa je pociťovať izoláciu sveta ako keby sme boli naozaj na inej planéte," hovorí Michaela.

Ale predstavte si, že pristanete na Marse a máte napríklad plný mechúr. "Niektoré problémy nám oni spôsobia naschvál, tí, čo to organizujú. Hneď v prvý deň bol problém, že nefungovala toaleta, bola plná nádrž a podobne. My sme napríklad museli používať sáčky a rôzne iné metódy až kým sme opravili to potrubie a mohli sme dvakrát denne splachovať," opísala Miška.

Okrem mnohým pokusov v marťanských podmienkach testovali naše produkty na povzbudenie imunity a skúšali aj experiment so špenátom, ktoré vymysleli študentky z Detvy. Tomu sa v simulovanom vesmíre darilo nad očakávania.

Viac v reportáži Dávida Vida.


BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Michaela Musilová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.