Do cieľa prídu len tí najodolnejší. Polovica pretekárov to nezvládne

Extrémne preteky.
Zdroj: TV Markíza

Preteky fungujú podobne ako napríklad Tour de France.

Na bicykli cez najhlbšie a zároveň najstaršie jazero na svete. Ruský Bajkal hostil extrémne trojdňové preteky. Športovcov neodradilo ani počasie. Vonku bolo mínus 14 stupňov Celzia.

Prvé metre zdoláva 70 športovcov. Do cieľa príde zhruba polovica z nich. „Preteky sú fyzicky veľmi náročné. Nič podobné vo svete neexistuje. Účastníci musia byť pripravení zdolať denne 80 kilometrov. Ľad nie je vždy ideálny a často musia ísť proti vetru. Niekedy to ide dosť ťažko," uviedol organizátor Alexej Ponomariov.


Za tri dni zdolajú športovci 205 kilometrov a môžu si vybrať či pôjdu na bicykli, na bežkách alebo na korčuliach. Ľad, samozrejme, nie je nijak upravený, preto na súťažiacich číhajú rôzne nástrahy v podobe nerovností či menších prepadlín. Zatiaľ, čo medzi cyklistami dominovali Rusi, korčuliari pochádzali prevažne z Holandska.

„Sme tu po prvý raz. Minulý rok sme videli fotky Bajkalského jazera v lete a boli veľmi pekné. Pomysleli sme si, že sem prídeme v zime, pretože v Holandsku už riadnu zimu ani nemávame. Chceli sme vidieť ľad a peknú prírodu a to sa nám splnilo," hovorí Frank, pretekár z Holandska.

Preteky fungujú podobne ako napríklad Tour de France. Tieto majú našťastie len tri etapy a súťažiaci po nich nocujú v miestnych hosteloch. Prvý deň bolo počasie ideálne, celý deň svietilo slnko. Druhý deň však prišla snehová búrka a mnohí cyklisti sa rozhodli skončiť. Do cieľa tak prišli naozaj len tí najodolnejší.

Podarilo sa mi to tak, ako som chcel. Možno aj lepšie. Najťažší bol prvý deň, pretože sme tých 80 kilometrov museli zdolať za pol dňa. Ale včera, hoci bola búrka, bolo to lepšie. Dalo sa ísť bez problémov celý deň," uviedol bronzový medailista Alexander Savčenko.

V cyklistike aj v korčuľovaní vyhrali Rusi, tým najlepším sa podarilo 205-kilometrovú trasu zdolať za 10 hodín. Medaily pre bežkárov organizátori nemali komu udeliť, keďže nikto z nich do cieľa neprišiel.

BAJKAL/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.