Lyžiarov v Európe čaká ťažké obdobie. Alpy prídu až o 70 percent snehu

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

V prípade, že sa naplní najhorší scenár, vnúčatá dnešnej generácie budú poznať lyžovanie len z filmov a historických dokumentov.

Pohoriam v Európe hrozí zásadný úbytok snehu. Upozornili na to vedci z European Geoscience Union, ktorí na túto tému zverejnili štúdiu v odbornom časopise Cryosphere.

Z tejto správy vyplýva, že svahy európskych hôr budú v budúcnosti pokryté trávou pričom sneh zmizne zo 70 percent ich povrchu.

Alpy zažívajú vlnu suchého počasia

Vedci sa v štúdii zamerali najmä na najvyššie pohorie Európy - Alpy, ktoré v súčasnosti zažívajú intenzívnu vlnu suchého a teplého počasia. Najviac sa to ukázalo vlani v októbri, ktorý bol čo sa týka zrážok, najsuchším mesiacom za posledných 150 rokov. Zároveň išlo už o tretí rok v poradí, keď bolo v Alpách počas vianočných sviatkov veľmi málo snehu.

Táto nepriaznivá prognóza sa ale dá zvrátiť. V prípade, že sa podarí splniť ciele, ktoré stanovila Parížska klimatická dohoda a globálne teploty stúpnu iba o 2 stupne Celzia, úbytok snehu nebude taký výrazný - v Alpách zmizne len 30 % snehovej pokrývky.

Doplatí na to najmä ekonomika alpského regiónu

Obdobie, počas ktorého je na horách sneh, sa výrazne skráti a lyžovačka sa tak môže stať ešte nákladnejšou zábavou ako v súčasnosti. V prípade, že sa naplní najhorší scenár, vnúčatá dnešnej generácie budú poznať lyžovanie len z filmov a historických dokumentov. Najviac by na to doplatili nižšie položené strediská vo výške pod 1200 metrov nad morom. Tam by sa sneh nevyskytoval vôbec.

Úbytok snehu neobíde ani ľadovce, ktoré ešte donedávna predstavovali v tomto smere istotu. Ich topenie nabralo od začiatku 21. Storočia rekordné tempo, ktoré je nezadržatelné.

BRATISLAVA/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lyžovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.