Prvok, ktorý mal navždy zmeniť svet, je stratený. Vedci hovoria o katastrofálnej škode

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock/science photo

Tento prvok by umožnil vytvorenie supravodičov, ktoré by radikálne zmenili našu civilizáciu.

Jediný kúsok revolučného metalického vodíka na svete zmizol. Iba pár týždňov po tom, čo sa ho vedcom na Harvardovej univerzite podarilo vytvoriť.

Vytvorenie vodíkového diamantu bolo označené za jeden z najväčších prelomov v histórii fyziky. Za celou katastrofou má podľa informácií denníka Daily Mail stáť porucha stroja, ktorý vzácny prvok udržiaval v stabilnom stave a pevnom skupenstve.

Vedci hovoria, že materiál sa stratil v stroji, alebo sa vplyvom teploty v miestnosti, ktorá sa k prvku po porušení stabilného stavu v stroji - rozplynul v priestore. No sú aj hlasy, ktoré hovoria, že niečo také vedci na Harvarde nikdy nemohli vytvoriť, pretože je to nemožné.

Vytvorenie kovového vodíku by zásadne zmenilo náš svet. Tento prvok by umožnil vytvorenie supravodičov, ktoré by radikálne zvýšili výkonnosť a rýchlosť našich počítačov a smartfónov.

Umožnili by vytvoriť batérie s dnes nepredstaviteľnou kapacitou energie, čo by zmenilo dopravu, vesmírny výskum a pod. No jediný kúsoček tejto látky je preč, vedci teraz musia prísť na to, ako ho znovu vytvoriť.

Zdroj: Shutterstock/chombosan

Maličký kúsok diamantu bol udržiavaný pod tlakom pri stabilnej teplote - 273 stupňov. Podmienky presne zodpovedali tlaku uprostred našej planéty.

Pokus o zmeranie tlaku v stroji, ktorý prvok udržiaval, pomocou laseru - narušil podmienky. Systém skolabovala a nasledovala katastrofálna strata, prvok zmizol.

„Nikdy som podobný kúsok diamantu nevidel, na povrchu vyzeral rovnako, ako prášok do pečiva, bol to taký jemný prášok a je to srdcervúca strata," povedal harvardský profesor Isaac Silvera.

BRATISLAVA/ROCK, DAILY MAIL

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vodík

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.