Objavenie života na inej planéte je podľa vedcov vraj už iba otázkou času

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Sú v pásme teplôt 0 až 100 stupňov Celzia, takže na ich povrchu by mohla byť kvapalná voda.

Astronómovia pri pátraní v ďalekom vesmíre narazili na planéty, ktoré sa podobajú našej Zemi. Dokonca by na nich mohla byť aj voda v tekutom stave.

Pozeráte sa na hviezdu TRAPPIST-1 a jej sedem planét.

,,Toto je naozaj úžasná planetárna sústava a to nielen pre množstvo planét, ktoré obsahuje, ale pretože sú všetky prekvapivo podobné Zemi," vysvetlil vedec.

Prvých šesť planét má zrejme kamenný povrch a tri ďalšie majú spoločné so zemou ešte niečo.

Sú v pásme teplôt 0 až 100 stupňov Celzia, takže na ich povrchu by mohla byť kvapalná voda.

Ak je na týchto planétach tečúca voda a pevný povrch, je veľký predpoklad, že je tam aj nejaký život.

Odpovedať na otázku, či sme vo vesmíre sami je jednou z najvyšších priorít vedy. No a teraz keď sme našli toľko planét, kde by mohol byť život nás k tejto odpovedi posúva bližšie.

Vedci hovoria o veľkom objave, no jeden z našich najväčších odborníkov na vesmír je zatiaľ zdržanlivý.


,,Mohla by byť tekutá voda, mohol by byť život, takže skutočný objav to bude vtedy, keď sa tieto náznaky potvrdia," vysvetlil profesor Masarik.

Na to, aby sme detailne preskúmali tieto planéty zatiaľ nemáme technológiu. Ak by sme zostrojili raketu, ktorá by dosiahla rýchlosť svetla, trvalo by nám to približne 39 rokov, aby sme tam doleteli.

Pre porovnanie s osobným lietadlom, by nám to trvalo 44 miliónov rokov. Informácie o planétach sme získali vďaka pozemským a vesmírnym teleskopom.

Existenciu takýchto exoplanét astronómovia predpovedali už pred stáročiami, no prvý objav a jeho potvrdenie prišlo až v roku 1992.

,,Čo je zaujímavé, že tie hviezdy boli nájdené okolo trpasličej hviezdy, ktorým sa v minulosti z hľadiska takýchto exoplanetárnych nevenovala až taká pozornosť - skôr sa venovala jasnejším hviezdam, ktoré sú viac podobné nášmu slnku," dodal profesor Masarik.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exoplanéty

Dôležité udalosti