Strážske skrášli socha anjela. Prečítajte si, aká je jeho úloha

Socha dreveného anjela v Strážskom.
Socha dreveného anjela v Strážskom. Zdroj: TASR

Sochu vyrezali zo 100-ročného javora.

Okolie autobusovej stanice v Strážskom v Michalovskom okrese zdobí socha anjela, ktorú vyrezali zo 100-ročného javora. Ľuďom má dodávať energiu a chuť do života. Pre TASR to uviedol Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína. Anjel pútnikov, ako sochu nazvali, má tiež chrániť všetkých, ktorí mestom prechádzajú. Občiansky aktivista totiž tvrdí, že v Strážskom sa nachádza jedna z najnebezpečnejších križovatiek na Slovensku.

Zdroj: TASR

Strom tu vysadili v roku 1906. Podľa Magdoška bol určený na výrub, keďže bol v horných častiach poškodený a zasahoval do autobusovej zastávky. "Oslovili sme všetky dotknuté orgány, aby ho nechali aspoň do nejakej výšky a my z neho skúsime vytvoriť niečo, čo bude robiť potechu pre občanov," priblížil myšlienku projektu. Rozhodli sa pre sochu anjela s výškou približne dva metre. Jej realizácia trvala päť dní.

Zdroj: TASR

Hlavným rezbárom anjela bol Peter Lukčo. Koníčku sa venuje dva roky. "Bol to zhruba 2,5 metra vysoký peň, ktorý sme orezali na výšku dvoch metrov. Je to robené priamo na kmeni," vysvetlil pre TASR. Na výrobu potrebovali motorové píly, brúsky a lešenie. Strom podľa jeho ďalších slov najprv nahrubo orezali, potom dokončovali detaily. Sochu, na ktorej je potrebné vykonať ešte ochranný náter, vyrezával bez predlohy. Pozorovateľov, ako tvrdí, mali veľa, boli aj zvedaví.

Zdroj: TASR

Magdoško hovorí, že anjel v Strážskom, na ktorom pracoval ako asistent rezbára, nie je posledným. V mestách a dedinách ich chcú tvoriť aj naďalej. "Chceme, aby ľudia mali lepšie myšlienky, aby sa ich to duchovno trošku dotklo," vysvetlil s tým, že ich už oslovilo približne 15 samospráv s požiadavkou výroby podobnej sochy. "Záujem nás vcelku prekvapil," skonštatoval.

Ďalšieho anjela vytvoria napríklad v areáli Základnej školy Pavla Horova v Michalovciach. "Myslím si, že to bude pekné aj pre decká. Splní to zároveň účel bezpečnosti, pretože stromy, ktoré máme v areáli školy, už ohrozujú žiakov," uviedol pre TASR riaditeľ školy Slavko Pavolko s tým, že majú už aj schválený výrub.


STRÁŽSKE/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Strážske

Dôležité udalosti