V júli začnú v emiráte Dubaj skúšať drony ako osobné taxíky

Ehang 184.
Ehang 184. Zdroj: Profimedia

Ruskí konštruktéri zase zostrojili funkčnú lietajúcu motorku.

Nasadnete, naštartujete a odletíte. Ruskí konštruktéri zostrojili funkčnú lietajúcu motorku. Revolúcia v doprave sa zrejme nezadržateľne blíži. Poďte sa pozrieť aj na ďalšie experimenty, ktoré nás jedného dňa budú zrejme voziť do práce.

Toto je zrejme jeden z prvých a aj úspešných testov lietajúcej motorky. „Vyzerá to, že ta stabilizácia je podobná ako v dronoch. Sú tam gyroskopy, barometrické senzory," vysvetľuje odborník na drony Juraj Dudáš.

Motorku poháňa elektromotor, ktorý roztáča štyri vrtule. Ako dlho dokáže letieť, zatiaľ nevieme.

„To je ťažko povedať. Myslím si, že to nebude viac ako 40 minút," hovorí Dudáš.

Zaujímavú štúdiu predstavila aj nemecká automobilka. Tiež lietajúcu motorku. ,,Jazda na motorke je hlavne o slobode. Ja verím, že náš koncept bude raz funkčný a bude práve o slobode vydať sa kamkoľvek," hovorí nemecký konštruktér.

Na Slovensku a v našich mestách môžeme o takýchto strojoch zatiaľ iba snívať. V Dubaji sa ale už čoskoro stanú realitou.

Dron taxík by mal prevážať ľudí už v júli tohto roku. Najväčším problémom týchto lietajúcich zariadení je legislatíva. Odborníci zatiaľ nepovedali, kto bude zodpovedný za stroj, ak sa zrúti na ulicu. „Toto bude naozaj taká prvá lastovička, takéto využitie by bolo jedným z prvých, čiže myslím si, že upravili legislatívu na to. Toto bude veľké špecifikum, pokiaľ to bude tam fungovať, tak to ukáže, ako by to malo byť alebo nemalo," dodáva Dudáš.

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Dávida Vida:


MOSKVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti