VIDEO: Starú cementáreň premenil na dom snov. Interiér vám vyrazí dych

Cementáreň sa zmenila na sídlo architekta.
Zdroj: reprofoto/ YouTube/ Francesco Milani

Veľkolepé priestory slúžia ako súkromný byt, architektonické kancelárie, archív, laboratóriá a výstavné plochy.

Katalánsky architekt Ricardo Bofill si v roku 1973 v Barcelone vyhliadol starú schátranú cementáreň, rozkladajúcu sa na ploche 500 metrov štvorcových. Tridsať zásobníkov, podzemné chodby a gigantickú strojovňu premenil za dva roky na úžasný priestor, v ktorom dodnes býva a pracuje.

Základná rekonštrukcia komplexu La Fábrica síce trvala iba dva roky, no architekt tvrdí, že stavba stále nie je dokončená a každý rok pribúdajú nové prvky.

Zdroj: reprofoto/ YouTube/ Francesco Milani

Veľkolepé priestory slúžia ako súkromný byt, architektonické kancelárie, archív, laboratóriá a výstavné plochy. Všetko dopĺňa rozľahlá záhrada na ploche tritisíc metrov štvorcových.

Továreň má v sebe prvky brutalizmu (architektonický štýl pracujúci s betónovými plochami) a surrealizmu. Priemyselný komín, ktorý kedysi chrlil dym, je teraz pokrytý popínavými rastlinami.

Kto je Ricardo Bofill

Úspešný katalánsky architekt sa narodil v roku 1939 v Barcelone. V roku 1963, krátko po absolvovaní Barcelona University of Arqitectura a Scholl of Geneva, založil medzinárodný tím architektov -The Taller de Arqitectura.

Jeho tím realizoval napríklad parížske zastúpenie značky Christian Dior, sídlo spoločnosti Shiseido v Tokiu, letisko v Barcelone a Bofill tiež stojí za premenou opustenej priemyselnej haly na modernú kancelársku budovu Corso Karlín v Prahe 8.

BARCELONA/ kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Architektúra

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.