Skromní bratia sú majstri strednej Európy vo veľmi netradičnej disciplíne

Bratia Ladislav a Csaba Skladanovci.
Zdroj: Reflex

Dvojica sa dostala do svetových agentúr, televízií a novín. Preslávili Slovensko nielen v Európe, ale aj v Amerike či Afrike.

Dvaja skromní bratia preslávili Slovensko v celkom netradičnej disciplíne - v kopaní miesta posledného odpočinku. Stali sa najrýchlejšími a najkvalitnejšími hrobármi v strednej Európe. Nezmenila ich ani popularita a záujem médií z celého sveta.

Bratia sú doslova nerozlučná dvojica. Pracujú spolu už 15 rokov. Pôvodne mali rôzne zamestnania. "Som vyučený ako strojný zámočník a robil som v Želiezovciach. V tom firma skrachovala. Nemal som robotu, a tak som prišiel sem," spomína si Ladislav Skladan.

Nad povolaním hrobára najprv váhal. Nakoniec ho mladší brat Csaba presvedčil a zasvätil do tohto povolania. "Nazačiatku som mal obavy, že je to mŕtve, mŕtve telo. Teraz už to beriem ako normálnu vec," hovorí Laco.

Csaba tvrdí, že je to taká istá robota ako autobusár alebo murár. "Ja to tak beriem. Robota a robota. Nikto nemôže ponižovať, že jeden je hrobár alebo druhý je elektrikár alebo hocičo," konštatoval mladší z bratov.

Práca ich aj po toľkých rokoch baví. Nehádajú sa, hoci sú 24 hodín spolu. Naučili sa rešpektovať jeden druhého. "Bývame spolu, máme dom po rodičoch. Ja bývam hore a brat dole. Ešte aj tu sme akože spolu," opisuje ich príbeh Laco.

Na cintoríne nepoznajú pracovný stres a zlé medziľudské vzťahy. Súťaž O najlepšie družstvo pohrebného remesla bola obrovská výzva. "To bolo veľmi dobré, že sme sa tam dostali. A tak sme išli, že to chceme vyhrať," hovorí o súťaži Csaba.

K dispozícií mali len krompáč, rýľ a lopatu. Kopali doslova o dušu, veď konkurencia bola veľká. Súťažilo sa nielen v rýchlosti výkopu hrobu, ale aj v úprave. Bratia boli po celý čas zladení. Vyhrali súťaž s veľkým predstihom, hrob vykopali za rekordných 54 minút. "Išli sme tam s tým, že to chceme vyhrať. Aj sa nám to podarilo a na to sme veľmi hrdí," spomína si Laco.

Dvojica bratov sa dostala do svetových agentúr, televízií a novín. Preslávili Slovensko nielen v Európe, ale aj v Amerike či Afrike.


KALNÁ NAD HRONOM/Reflex

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hrob

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.